Axe ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Unilever'a ait deodorant markası Axe, LGBT temalı reklamları ve Onur Kutlamalarına yönelik kampanyaları ile LGBT topluluğuna düzenli olarak destek sağlayan markalar arasındadır.
Axe ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Axe, Unilever tarafından üretilen ve dünya genelinde bilinen bir kişisel bakım ve deodorant markasıdır. Erkekler için deodorantlar, antiperspirantlar, duş jelleri, parfümler ve diğer kişisel bakım ürünleriyle tanınan Axe'in bazı pazarlarda kullanılan diğer adı Lynx'tir.

Axe, uzun yıllardır LGBT temalı reklamlarla dikkat çekmektedir. Bu temalara dair ilk bilinen reklamı 1997 yılına ait Fransız lezbiyen reklamıdır. Daha sonraki yıllarda çekilen bir diğer reklamda "en ateşli kızı ya da en ateşli erkeği öpün" mesajı vardır, ancak her iki öpücük de aynı erkek tarafından gerçekleştirilir. Axe’in 2016 yılında başlattığı "Find Your Magic" kampanyasında ise, bir drag queen'in uygunsuz görüntüler verdiği ve flört eden iki androjen gencin yer aldığı bir reklam yayınlanmıştır.

Axe, 2019'da Amsterdam'da düzenlenen Pride (Onur) Festivali ve geçit töreni için geniş kapsamlı bir kampanya hazırlamıştır. Gökkuşağı markalı Unite ürünleri etrafında şekillenen bu kampanya, işlek noktalarda (dijital) reklam panoları, Amsterdam meydanında interaktif bir ekran, mağaza promosyonları için devasa POS ekranları, geçit töreninde "Love Out Loud" şamandırası ve jüri standında ve geçit töreni boyunca afişler gibi birçok unsuru içermiştir.

Axe, LGBT temalarına odaklanarak pazarlama stratejisindeki bu taahhüdüyle dikkat çeken bir marka konumundadır.

LGBT
Deodorant markası Axe, LGBT topluluğuna desteğini göstermek için Onur Ayına özel kampanya düzenlemiştir.

Kaynaklar

https://youtu.be/dvkW1wP4ekw?feature=shared