Apple ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Hamile adam ve sakallı kadın emojisiyle gündeme gelen Apple, eşcinsel çiftlerin düğün görüntülerini içeren reklam kampanyalarıyla eşcinsel evliliği ve LGBT topluluğunu destekliyor.
Apple ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Şirketin LGBT topluluğuna ilk resmi desteği 2014 yılında gerçekleşmiştir. CEO Tim Cook, üst düzey yöneticiler ve çalışanlarıyla birlikte San Francisco’daki Onur yürüyüşüne katılmıştır. Aynı yıl Tim Cook eşcinsel olduğunu kamuoyuna açıklamıştır. "Eşcinsel olmaktan gurur duyuyorum ve eşcinsel olmayı Tanrı'nın bana verdiği en büyük armağanlardan biri olarak görüyorum." ifadelerini kullanan Cook, LGBT topluluğunun bir üyesi ve destekçisi haline gelmiştir.

LGBT temalı emoji örnekleri

Devam eden yıllarda şirket resmi olarak, ABD’deki LGBT topluluğuna eşitlik sunan bir yasa tasarısını desteklemiştir. Aynı yıl Apple bir emoji güncellemesi yaparak eşcinsel çiftlerin el ele tutuştuğu ve bir aile olarak tasvir edildiği pek çok emojiyi cihazlarına eklemiştir. LGBT temalı emojilerin sayısı zaman içinde artarak devam etmiştir. Gökkuşağı bayrağı ve sakallı kadınların yanı sıra hamile erkekler de yeni güncellemelerde yerini almıştır. Siri ise “Quinn” adında cinsiyetsiz bir ses seçeneğine sahip olmuştur. 

Apple ve Nike ortaklığında üretilen saat

Apple, LGBT topluluğu için gökkuşağı renklerinin kullanıldığı saat kordonları üretmiştir. Onur ayı kapsamında Nike ile ortak bir girişim de yürüten marka bu kampanyadan elde edilen gelirin bir kısmını LGBT vakıflarına aktarmıştır.

iPhone7 tanıtım reklamında yer alan gey çift

Şirket, iPhone 7’nin tanıtım reklamında gey çifte yer vermiştir. Devam eden yıllarda Anneler Günü temalı bir paylaşım yayınlayan Apple, paylaşımında Instagram fenomeni olan lezbiyen bir çifte yer vermiştir. Lezbiyen çiftin fotoğraflarının yer aldığı paylaşım pek çok ülkede yayınlanırken Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Türkiye'de yayınlanmamıştır. 

Gey çifte yer verilen reklam kampanyasından bir görüntü

Şirketin eşcinsel CEO’su Tim Cook ABD'deki eşitlik yasasına destek verenler arasındadır. Sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada: "Yasanın kabul edilmesini kuvvetle destekliyor ve Kongre'yi bir araya gelerek bunu gerçekleştirmeye teşvik ediyoruz." ifadelerini kullanmıştır. 

Gey çifte yer verilen reklam kampanyasından bir görüntü

Benzer bir tutumu Avustralya’da da gösteren şirket, eşcinsel evliliğin önünü açacak olan evlilikte eşitlik yasasına destek vermiştir. Yasanın kabul edilmesinin ardından Apple “İlk Dans” başlığı taşıyan özel bir kutlama filmi yayınlamıştır. [1] Söz konusu reklam klibinde lezbiyen ve gey çiftlerin düğünlerinden ilk dans görüntülerine yer verilmiştir. Videoda yer alan üç çift için ayrıca özel olarak üç kısa klip hazırlanmıştır. [2] [3] [4]

Video Kaynak:

[1] https://www.youtube.com/embed/wbUCTtIkASY&feature=youtu.be

[2] https://www.youtube.com/embed/mMc3xwpOteY

[3] https://www.youtube.com/embed/AbVZyc37340

[4] https://www.youtube.com/embed/a03v0c2tGa4