Cornetto ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Cornetto'nun reklam kampanyaları genellikle gençlik, aşk, romantizm ve eğlence temalarına odaklanırken, LGBT temalarına da yer vermektedir.
Cornetto ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

1959 yılında İtalyan dondurma üreticisi Spica tarafından çığır açan bir yenilikle yaratılan Cornetto, dünyanın ilk paketlenmiş dondurma külahını sunmuştur. Şirket ve patent, 1976 yılında Unilever tarafından satın alınmıştır.

Cornetto'nun reklam kampanyaları genellikle gençlik, aşk, romantizm ve eğlence temalarına odaklanırken, bazı kampanyalarda LGBT temalarına da yer verilmiştir.

Cornetto - 40 Love

"40 Love" (2014), Cornetto Cupidity serisi için hazırlanan 8 dakikalık bir kısa filmdir. Bu kısa film, bir dondurma reklamı olmaktan çok, lezbiyen iki kadının tenis ortamında bir araya gelmesini ele almaktadır. 

Eşcinsel iki kadına ait bir görüntü

Cornetto - Hindistan

2018 yılında Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin, İngiliz mirası olan "Section 377" yasasını kaldırarak eşcinsel ilişkileri suç olmaktan çıkarmasının ardından, Cornetto (diğer birçok marka gibi) sosyal medyada bu kararı kutlamıştır.

Hindistan'daki LGBT temalı reklam kampanyası

Cornetto - İspanya

"Onur 2018" etkinlikleri sırasında İspanya'da gerçekleştirilen kampanyanın adı "#AmarEsUnDerecho", yani "Aşk Bir Haktır" idi. Bu kampanya, eşcinsel evliliğin ve evlat edinmenin bir hak olduğunu vurgulamıştı.

Kampanya Sloganları:

"Anne olmaya hakkın var."
"Çocuk sahibi olmaya hakkınız var."
"Herkesin sevmeye hakkı vardır."
"Bir aile kurabilmek herkes için bir seçenek olmalıdır.

İspanya'daki LGBT temalı reklam kampanyası
İspanya'daki LGBT temalı reklam kampanyası

Cornetto - Tayland 

Şaşırtıcı bir şekilde, Cornetto’nun LGBT temalı çeşitli kampanyaları kapsamında video ve görsellerin çoğu Asya pazarı için üretildi. Örnek olarak, Tayland'da Cornetto'nun reklamlarından oluşan "Love Expert" adlı bir dizi bulunuyor. 2020 yılında yayınlanan mini dizinin ilk bölümünde eşcinsel bir çiftin hikayesi anlatılıyor.

Tayland'daki LGBT temalı reklamında yer alan eşcinsel çift

2023 yılında Tayland'da yayınlanan Cornetto reklam filmleri ve reklam afişleri yine bu temaları taşımaktadır.

Tayland'daki LGBT temalı reklam kampanyasından görüntüler

Cornetto - Türkiye

2017 yılında Kenan Doğulu ile çekilen Cornetto reklamında bazı detaylar dikkat çekmiştir.

Türkiye için hazırlanan Cornetto reklamında görülen trans bayrağı

Ayrıca, 2020 yılında Aleyna Tilki ile Unicornetto Kampanyası kapsamında çekilen "Bu Benim Masalım" reklamı dikkatle incelendiğinde, LGBT temasını yansıttığı gözlemlenmektedir. Tek boynuzlu at karakterinin başlı başına LGBT sembolü olması ve LGBT bayrakları renginde saçlara sahip olması bu tema ile örtüşmektedir. 

Türkiye için hazırlanan Cornetto reklamında görülen LGBT temsiliyeti

Tüm bunlara ilaveten, 2023 Haziran ayına özel olarak piyasaya sürmeyi planlanan gökküşağı görserlli ambalaja yetkililer izin vermemiştir.

Piyasaya sürülmesine izin verilmeyen LGBT temalı ambalaj