Adidas ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Adidas, LGBT topluluklarına uzun yıllardır verdiği destekle dikkatleri üzerine çekiyor.
Adidas ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Bir alman firması olan Adidas, dünya genelinde spor ayakkabıları, spor giyim ürünleri ve spor ekipmanları konusunda tanınmış bir marka haline gelmiştir. Resmi sitede yer alan bilgilere göre şirket yürüttüğü “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık Stratejisi” ile “farklı sporcular ve marjinal topluluklara” destek sunmaktadır.

Ülkemizde de pek çok mağazası bulunan Adidas 2015 yılından itibaren her yıl haziran ayında LGBT topluluğuna destek ve görünürlük oluşturmak amacıyla çeşitli kampanyalar hazırlamaktadır. Bu tür destek kampanyaları her sene güncellenmekte ve Onur Yürüyüşü için özel koleksiyonlar hazırlanmaktadır. 

Adidas'ın satışa sunduğu LGBT temalı özel koleksiyonundan parçalar

Onur Yürüyüşü için hazırlanan ürünler LGBT simgesi haline gelen gökkuşağı renkleriyle tasarlanmış ve ülkemizde de satışa sunulmuştur.

İlk kez 2014 yılında LGBT topluluğuna yönelik şirket içi destek ve eğitim faaliyetleri gerçekleştiren Adidas, aynı yıl Stonewall adlı kuruluş ile günümüze kadar devam eden bir ortaklık kurmuştur. Adını New York'taki 1969 Stonewall ayaklanmalarından alan bu kuruluş, Avrupa'daki en büyük LGBT örgütlerinden biri olarak bilinmektedir. Ertesi yıl ilk ‘Pride’ koleksiyonunu piyasaya süren Adidas, satışlarının bir kısmını LGBT topluluklarına bağışlamıştır.

2016 yılında şirket, sponsorluk anlaşmalarına LGBT haklarını onaylayan bir madde eklediğini duyurmuştur. Söz konusu madde LGBT topluluğunun üyesi olan sporculara anlaşmalarının feshedilmeyeceğini veya değiştirilmeyeceğini garanti etmektedir. Adidas bu hamleyle sporda LGBT’nin varlığına destek olmuştur. Aynı yıl 'Rainbow laces' koleksiyonu yayınlanmış ve satışlardan elde edilen gelir Stonewall'a bağışlanmıştır.

Adidas'ın 'Prouder' kampanyası için üretilen LGBT temalı ayakkabı

2018 yılında 'Prouder' (daha gururlu) isimli bir kampanya yürütülmüş ve David Beckham, Naomi Campbell, Elton John gibi ünlü simaların tasarladığı ayakkabılar açık artırma ile satılmıştır. Elde edilen gelir LGBT topluluğuna destek için kurulan Albert Kennedy Trust Vakfı’na bağışlanmıştır. 

Adidas, eşcinsel erkek futbol kulübüne sponsor oldu.

Adidas, 2020 yılında Stonewall Futbol Kulübü’ne sponsor olduğunu duyurmuştur. Stonewall Futbol Kulübü, Londra'nın ilk eşcinsel erkek futbol kulübü olarak bilinmektedir [1]. 

2022’de ise firmanın kadın sporcu topluluğunu desteklemek için hazırladığı reklam kampanyasında trans voleybolcu Tiffany Abreu yer almıştır. Esas cinsiyeti erkek olan Abreu, Brezilya Kadın Voleybol Süper Ligi'nin ilk trans oyuncusu olarak bilinmektedir [2].

Adidas, kadınlar için ürettiği mayonun tanıtımında erkek model ile işbirliği yaparak dikkat çekti.

LGBT topluluklarına desteğini sürdüren Adidas son olarak 2023 yılında yayınladığı bir reklam kampanyası ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Söz konusu kampanyada kadınlar için üretilen bir mayo tanıtımında erkek model kullanıldığı görülmektedir. 

Avrupa'nın en büyük spor giyim üreticisi Adidas, uzun süredir LGBT kuruluşlarıyla ortak hareket etmekte ve bu kuruluşlara finansal destek sunmaktadır. 

 

Kaynaklar: 

[1] https://www.youtube.com/embed/Pe-TAVU5bsA

[2] https://www.youtube.com/embed/ZoyUtTRCXYU