Zootropolis: Hayvanlar Şehri

Disney, içeriklerine queer ve LGBT ideoloijsini dahil etmeye devam ediyor.
Zootropolis: Hayvanlar Şehri

 

Disney, içeriklerine queer ve LGBT ideoloijsini dahil etmeye yıllar içinde küçük adımlarla başladı. Bunun ilk örneği Disney'in ilk eşcinsel çifti kabul edilen Zootropolis animasyonundaki Bucky ve Pronk karakterleriydi. Ama bu son olmayacaktı. Gelin Zootropolis ve ardından gelen internet dizisi formatında yayınlanan Zootropolis+ animasyonlarını birlikte inceleyelim.

Zootopia animasyonunda ana karakter Judy yeni dairesine taşınırken, komşuları olan iki antilop karakter Bucky ve Pronk sahneye girer, karakterlerin yaşam tarzları tam olarak açıklanmasa da, dikkatli izlediğinizde bu iki erkek karakterin evli olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Filmin kapanış jeneriğinde de Bucky Oryx-Antlerson ve Pronk Oryx-Antlerson’ın iki aynı isimden oluşan soyadları çiftin evli karakterler olduğunu doğruluyor.

Üstelik filmdeki tek eşcinsel karakterler de bunlarla sınırlı değil, Zootopia polis merkezinde hareket memuru olarak çalışan Clawhauser da, eşcinsel ve kadınsı davranışlarıyla izleyiciye sempatik gözükmeye çalışıyor.

Şef Bogo ise bir panseksüel! Bir Angus boğası olan Bogo’nun, bir dişi zebra ve memur arkadaşı Clawhauser ile ilişkisi olduğunu dikkatli izleyiciler fark edebilir.

Walt Disney Animation Studios, Zootropolis+ adında animasyonlu bir web televizyon dizisi de çıkardı. Zootropolis: Hayvanlar Şehri'ne dayanan bu dizi 9 Kasım 2022'de Disney+'ta yayınlanmaya başladı. İlk filmden tanıdığımız karakterlerin dans yarışması adı altında ‘’partner’’ olmaları ve eşcinsel davranışlar sergiledikleri dikkat çekiyor. Dans gösterisine hazırlanma aşamasındaysa sim ve makyaj kullanımının övüldüğü, sonrasında dans figürlerinin kadın-erkek arasındaki figürlere benzetildiği ve bir nevi drag queen performanslarına atıfta bulunulduğu gözlerden kaçmıyor.

Disney+’ın aile kategorisinde ve 7+ yaş kitlesine uygun olarak yayınladığı bu animasyon dizisinde sosyal medya kullanıcısı çocukların eşcinsel iki karakter hakkında yazdıkları cinsel içerikli hikayeler, yakıştırmalar ve paylaşımlar da internette mevcut.