Yaz Kampı Adası - Summer Camp Island

Eşcinsel ve cinsiyetsiz karakterlere yer veren animasyon dizisi, Türkiye'de sansürlü bir şekilde gösterime devam ediyor.
Yaz Kampı Adası - Summer Camp Island

 

Summer Camp Island, 2018 yılında Cartoon Network'te yayınlanan bir Amerikan animasyon televizyon dizisidir.

Oscar ve Hedgehog adında iki en yakın arkadaşın maceralarını konu alır. Her yaz, ailelerinin bilmediği büyülü bir adada bulunan bir yaz kampına katılırlar. Bu kamp, normal gibi görünen bir kamp gibi başlasa da zamanla çeşitli büyülü varlıkların ve olayların olduğu bir yere dönüşür.

LGBT Temaları

1. Non-binary (iki cinsiyeti de reddeden) karakter: Puddle

1.sezonun 7. bölümü olan "Boşlukta Hissetmek" adlı bölümde tanıtılan Puddle karakteri, iki cinsiyeti reddeden bir uzaylıdır. Orijinal yapımında karakterden bazen erkek olarak söz edilirken, bazen de bu erillik reddedilerek cinsiyetsiz olarak söz edildiği görülmektedir.

7.bölümde Puddle, "Ben krala aşık oldum" diye haykırır. "Ona birçok kez söylemeye çalıştım ama ya krala söylersem ve o beni istemezse… Mahvolurum" şeklinde de ekler. Bunun üzerine Oscar, Puddle'a "Sevdiğin şey konusunda dürüst olmanın risk almaya değer olduğunu" söyler.

Bölümün sonunda Puddle, Kral'a şarkı söyleyerek "aşkını" itiraf eder. Kral da ona karşılık verir. Türkiye'de bu sahne sansürlenmiş ve kralın "seni seviyorum kadın" dediği gösterilmiştir.

2.Gey çift: Kent ve Cole

1.sezonun 8. bölümü olan "Hayalet Çocuk"ta, Oscar ve Hedgehog, kim olduğunu hatırlayamayan bir hayaletle arkadaş oluyorlar. Bölümün sonunda, hayaletin Kent ve Cole adlı "iki üvey babası" olduğu ortaya çıkıyor. Ancak bu bölüm, Türkiye'de sansürlenmiş ve ebeveynler anne-baba olarak gösterilmiştir.

Animasyon dizisinin posterinde kullanılan gökkuşağı ve trans bayrağı renkleri de düşündürücüdür.