Wendell and Wild

Raúl isimli aslen erkek bir trans karakterin kız okulunda okuduğu filmde, transseksüellik kahramanlaştırılıyor.
Wendell and Wild

 

Wendell and Wild, LGBT temaları içeren bir animasyon filmidir. Bu film, 2022 yılında Netflix tarafından yayınlanmıştır. Yönetmenliğini Henry Selick'in üstlendiği film, iki şeytan kardeş olan Wendell ve Wild'in hikayesini anlatır.

Filmde, Wendell ve Wild'in maceraları sırasında aralarındaki kardeşlik bağı ve duygusal bağlam ele alınır. Karakterler arasında LGBT temalarına dair unsurlar da bulunur.Örneğin Raúl (Sam Zelaya), bir yardımcı karakter olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir stop-motion animasyon filminde yer alan ilk transseksüel (biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete benzeyen kişi) karakterdir.

Aslında Raúl'ün trans olmasının nedeni, okuduğu kız Katolik okulunda erkek kimliği taşıyan bir öğrenci olmasını istemesidir. Tamamı kızlardan oluşan bir okula bir erkeği nasıl dahil edersiniz? Ancak onu trans yaparak… 

13 yaşında sözde bir trans çocuk olan Raul'u seslendiren Sam Zelaya şöyle diyor:

‘’Onun yolculuğunu beyaz perdeye taşımak benim için çok şey ifade ediyordu. Umarım, bu tür bir trans temsiliyle büyümeyen yetişkinler için çok şey ifade eder. Trans çocuklar kendilerini ekranda görmeye başlıyor ki bu çok havalı bir şey.’’

Raúl'ün okul arkadaşlarının onun sözde cinsiyet değiştirmesine alışma sürecini yansıtan sahnelerinden, annesinin onu kasıtlı olarak erkek olarak çağıranlara karşı onun kız olduğunu şiddetle savunduğu bir sahneye kadar, Raúl'un translığı filmde her fırsatta kahramanlaştırılıyor.