Viv Vision | Çizgi Roman

Marvel'ın Viv Vision adındaki süper kahramanı çizgi romanlarda kadınlara ilgi duyan lezbiyen bir karakter olarak tasvir edilmiştir.
Viv Vision | Çizgi Roman

 

Viv Vision karakteri, ilk olarak 2015 yılında "Vision Vol. 2 #1" adlı çizgi romanda ortaya çıkmıştır. Vision çizgi romanında, baba Vision kendi yapay zekasını ve beyinini kullanarak Virginia adında bir sentetik eş ve Viv adında bir kız çocuğu yaratır. Aile, banliyöde yaşarken çevrelerindeki insanlar tarafından anlaşılmadıklarını ve farklı olduklarını hissederler.

Adalet için savaşan genç süper kahramanlardan oluşan bir ekip olan Champion’ların bir üyesi olan Viv, "... henüz kendi cinsel kimliğimi belirleyecek kadar cinsel kimlikleri ve cinsiyet kimliklerini tam olarak tanımış değilim - içimde erkeklere yönelik hiçbir çekim yok..." diyerek kendisini heteroseksüel olarak tanımlamadığını ve nihayetinde kendisini homoseksüel veya aseksüel olarak tanımlayabileceğini ima etmiştir.

Champions (Vol. 2) #27 çizgi romanın ilerleyen bölümlerinde Viv'in açıkça bir lezbiyen olduğu olduğu belirtilir. Viv, romantik ilişkilerde kadın karakterlere ilgi gösterir ve çizgi roman serisinde bu ilişkiler ele alınır. Cinsel yönelimi nihayetinde Ironheart'ı öpmesiyle doğrulanmıştır. Bu haliyle Viv Vision LGBT temsiliyeti gerçekleştiren yapımlar arasında yerini almıştır.

Lezbiyen
Viv karakterinin Ironheart isminde başka bir kadın karakteri öpmesi ile lezbiyen olduğu doğrulanmıştır.