Uluslararası Af Örgütü ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'de LGBT topluluğuna destek amacıyla yürüttüğü reklam kampanyasında 'eşcinsel' olduğu iddia edilen kaplumbağalara yer veriyor.
Uluslararası Af Örgütü ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), 1961 yılında Londra'da kurulan ve insan hakları savunuculuğu yapan bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Amacı dünya genelinde insan hakları ihlallerine dikkat çekmek, bu ihlalleri önlemek ve sona erdirmek olsa da LGBT ideolojisini normalleştirmek için birçok çalışması bulunmaktadır.

LGBT temalı reklam filminden bir kare

"Gay Turtle" adlı dijital film kampanyasının [1], Uluslararası Af Örgütü için Türkiye'de eşcinsellik konusunda davranış değişikliği elde etmeyi hedeflediğini anlıyoruz. Bu amaçla, filmde pet shop’tan kaplumbağa almak isteyen müşterilere kaplumbağanın eşcinsel olduğu söyleniyor. Müşterilerin bu absürt duruma olan tepkileri üzerinden izleyicilerin bu konuda düşünmelerini ve sosyal medyada hızla yayılmasını sağlamayı amaçlamışlardır. Filmin sosyal medyada yayılmasını kolaylaştırmak için #gayturtle etiketi kullanılmış ve film, Uluslararası Af Örgütü'nün sosyal medya hesaplarında yayınlanmıştır.

 

Kaynak

[1] https://youtu.be/8VY457e5Hgg?feature=shared