SpongeBob SquarePants - SüngerBob KareŞort

Popüler animasyon dizisi, ana karakteri SüngerBob üzerinden LGBT tartışmalarına konu oluyor.
SpongeBob SquarePants - SüngerBob KareŞort

 

SüngerBob KareŞort, deniz bilimleri eğitimcisi ve animatör Stephen Hillenburg tarafından Nickelodeon için yapılan bir animasyon komedi televizyon dizisidir. 

2005 yılında, çeşitliliği ve hoşgörüyü teşvik etmek amacıyla Sister Sledge müzik grubunun "We Are Family" şarkısı eşliğinde SüngerBob KarePantolon ve diğer çocuk şovlarından klipler gösteren bir video, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Evanjelik bir grubun tepkisine uğramıştır. Video, hoşgörü yanlısı bir grup tarafından desteklendiği için eşcinselliği teşvik etmekle suçlanmıştır. 

Olay, Sünger Bob'un eşcinsel olup olmadığı sorusunu gündeme getirmişti. Karakter eşcinsel izleyiciler arasında popülerlik kazanmış olsa da, dizinin yaratıcısı Stephen Hillenburg Sünger Bob'un eşcinsel olduğunu reddetmiş ve o zaman karakteri "biraz aseksüel" (cinsel çekim hissetmeyen) olarak gördüğünü açıklamıştı. Dobson'ın yorumlarından sonra Hillenburg, cinsel tercihin diziyle "yapmaya çalıştıkları şeyde" bir rol oynamadığını yeniden belirtmişti. Hillenburg, "Onların asla eşcinsel olmalarını istemedik " demiş, "Onları neredeyse aseksüel olarak görüyorum. Sadece komik olmaya çalışıyoruz ve bunun şovla hiçbir ilgisi yok” diye eklemişti.

Dobson daha sonra yorumlarının bağlamından koparıldığını ve asıl şikayetlerinin SüngerBob, video veya videodaki herhangi bir karakterle değil, videonun sponsorluğunu üstlenen We Are Family Foundation ile ilgili olduğunu söylemiştir. Dobson, bu kuruluşun web sitesinde eşcinsel yanlısı materyaller yayınladığını ancak daha sonra bunları kaldırdığını da eklemiştir. 

"Queertoons" adlı dergi makalesinin yazarı Queer teorisyeni Jeffery P. Dennis, Sünger Bob ve Sandy'nin romantik bir aşk yaşamadığını savunmuş, ancak Sünger Bob ve Patrick'in "tartışmalı bir erotik yoğunlukla eşleştiğine" inandığını söylemiştir. Katolik bir grup olarak tanımlanan Ukraynalı web sitesi Family Under the Protection of the Holy Virgin, SüngerBob KarePantolon'u "eşcinselliği teşvik ettiği" iddiasıyla eleştirmiştir. Grup, dizinin diğer bazı popüler çocuk oyunlarıyla birlikte yasaklanmasını istemiştir. Ukrayna Kamu Ahlakını Koruma Ulusal Uzman Komisyonu konuyu Ağustos 2012'de incelemeye almıştır. Sünger Bob'un cinselliği ile ilgili sorular 2020 yılında Nickelodeon'un resmi Twitter hesabının karakterin gökkuşağı renklerinde bir görüntüsünü sözde Onur Ayı sırasında LGBTQ+ topluluğunu ve destekçilerini kutlayan bir metinle paylaşmasının ardından yeniden gündeme gelmiştir. Gönderi SüngerBob'un cinsel yönelimi hakkında herhangi bir iddiada bulunmasa da, çok sayıda kullanıcı sosyal medyada yanıt vererek onun eşcinsel olabileceğine dair şüpheleri olduğunu iddia etmiş veya Hillenburg'un aseksüellik tanımını yeniden savunmuştur.

Nisan 2009'da Burger King, Sir Mix-a-Lot'un "Baby Got Back" şarkısının parodisini içeren Sünger Bob temalı bir reklam yayınlamıştır. Sünger Bob'un hayran kitlesinin küçük çocukları da içerdiği düşünüldüğünde, reklam uygunsuz cinsel içerikli olduğu gerekçesiyle protesto edilmiştir. Burger King ve Nickelodeon tarafından yapılan resmi açıklamalarda, her iki şirket de kampanyanın ebeveynlere yönelik olduğunu iddia etmiştir.

Nickelodeon bir çocuk kanalı olmasına rağmen Twitter’da, “#Onur ayını LGBT topluluğu ve destekçileriyle bu ay ve her ay kutluyoruz!” yazılı bir tweet paylaşmıştır. Paylaşılan Tweette SüngerBob, The Legend of Korra dizisinden biseksüel Korra ve Henry Danger dizisinde Schwoz Schwartz'ı oynayan Michael D Cohen’ın fotoğrafları da vardır. Cohen geçen yıl transseksüel olduğunu açıklamıştır.