Skittles ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Meyveli şekerlemeleri ile tanınan Skittles, resmi internet sitesinde yaptığı açıklamalar ve Onur ayına özel ürettiği gökkuşağı temalı ambalajlarıyla LGBT topluluğuna açıktan destek veren markalar arasında yer almaktadır.
Skittles ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Mars, Incorporated tarafından üretilen renkli ve meyveli şeker kaplı draje markası Skittles, ilk kez 1974 yılında İngiltere'de tanıtılmış ve o tarihten bu yana dünya genelinde büyük bir popülerlik elde etmiştir. Skittles'ın en öne çıkan özelliği, renkli şeker kaplamalarının yanı sıra meyve aromalı iç dolgular içermesidir. Skittles Crazy Sours gibi ekşi lezzet sevenlere yönelik çeşitleri ve Skittles Chewies gibi çiğnenebilir versiyonları popülerdir.

Skittles, aynı zamanda LGBT topluluğunu destekleyen bir marka olarak da bilinir. Son dört yıldır, LGBT destekçisi GLAAD ile işbirliği yaparak "LGBT kabulü senaryosunu yeniden yazmak" amacıyla çeşitli projelerde yer almıştır.

Mars'ın kıdemli marka müdürü Ryan Pardo-Roques, markanın topluma olan bağlılığı hakkında yaptığı açıklamada, LGBT topluluğuna yönelik çabalarının neredeyse on yıldır devam ettiğini ve “Onur Ayı” gibi LGBT topluluklarına özel zamanlarda değil, yıl boyunca destek olmayı amaçladıklarını belirtmiştir.

LGBT temalı ürünler
Şekerleme markası Skittles'ın Onur Ayı için ürettiği LGBT temalı ambalajlarından bazıları. 

Skittles, web sitesinde "Skittles Pride" etiketli bir sekme ile LGBT topluluğuna yönelik çalışmalarını vurgulamaktadır. Sitede GLAAD ile ortaklıkları, Onur kampanyaları ve LGBT topluluğundan hikayelerin paylaşıldığı diğer işbirlikleri hakkında detaylar içeren bir sayfa bulunmaktadır.

Ayrıca Skittles, Onur aylarında özel ambalajlarla piyasaya sürdüğü LGBT temalı ürünleri ile dikkat çekmektedir. Firma, bu özel ürünlerden elde edilen gelirin bir kısmını GLAAD'a bağışlayarak bu ideolojiye maddi olarak da destek sağlamaktadır.

LGBT
Skittles'ın LGBT topluluğuna destek amaçlı tasarladığı LGBT temalı ambalajlardan bazıları.

Kaynaklar

https://www.designweek.co.uk/issues/8-14-april-2019/skittles-pride-2019-lgbtq-illustrators/(Erişim Tarihi: 11.12.2023)

https://www.skittles.com/pride (Erişim Tarihi: 11.12.2023)