Shatterstar ve Rictor

Marvel Evreni’ne ait Shatterstar ve Rictor karakterleri, henüz filmlerde yer almamalarına rağmen çizgi roman serilerinde LGBT temsiliyeti yapan süper kahramanlar arasında gösteriliyor.
Shatterstar ve Rictor

 

Marvel Evreni’ne ait Shatterstar ve Rictor karakterleri, çizgi roman serilerinde LGBT temsiliyeti yapan süper kahramanlar arasında gösteriliyor. İkili henüz filmlerde yer almıyor ancak 2018 yapımı Deadpool 2 filminde Shatterstar karakterine kısa bir şekilde yer verildiğini görüyoruz. Yer aldığı bu kısa sahnede anlaşılmasa da, Marvel’in çizgi romanlarında Rictor ile ilişki yaşayan Shatterstar, açıkça eşcinselliği temsil eden bir süper kahramandır.

Eşcinsel
Marvel evrenine ait eşcinsel Shatterstar karakteri, Deadpool 2 filminde kısa bir sahnede yer almıştır. 

2009 yılında yayımlanan X-Factor çizgi roman serisinde, ikilinin bir çift olarak erkek erkeğe öpüştüğü çizimlere yer verilmiştir. Bu sahne Marvel’ın ana akım çizgi roman tarihindeki ilk eşcinsel öpücük olarak kayıtlara geçmiştir. Bu yönüyle bakıldığında Shatterstar karakterinin gey temsiliyeti yaptığını söyleyebiliriz. 

Marvel evrenine ait Shatterstar ve Rictor karakterleri eşcinsel ilişkileri ile LGBT topluluğunu temsil etmektedir.

Yalnızca çizgi romanlardan tanıdığımız Rictor’un ise Boom Boom ve Wolfsbane isimli kadın karakterlerle de ilişki kurduğunu görüyoruz. Hem kadın hem erkeğe ilgi gösterdiği için Rictor’un biseksüel temsiliyeti taşıdığı söylenebilir. Her ne kadar bu durum henüz filmlere yansıtılmamış olsa da karakterlerin asıl hikayelerini ve cinsel meyillerini önceden bilmek önemlidir. Mevcut düzende sinemanın demirbaşı haline getirilen LGBT karakterlerinin böyle büyük bir yapımın gelecek filmlerinde yer almayacağını düşünmek fazla iyi niyetli bir yaklaşım olacaktır.