Deadpool Film Serisi

Marvel yapımı Deadpool film serisi eşcinsel karakterlere yer vermesinin yanı sıra ana karakterin panseksüel olduğuna dair işaretler bulunduruyor. Ana karakteri canlandıran aktör Ryan Reynolds, “Deadpool'un cinselliğini keşfetmeyi umduğunu” söylüyor.
Deadpool Film Serisi

 

Son yıllarda LGBT karakterlerinin süper kahraman filmlerinde de görünürlüğünü arttırdığını görüyoruz. Konu LGBT olduğunda Marvel Evreni de süper kahramanlar üzerinden pek çok temsiliyette bulunuyor. Bu yazıda en bilinen karakterlerden biri olan Deadpool karakterini inceleyelim. 

Deadpool karakteri çizgi romanlarda açıkça panseksüel meyle sahip bir karakter olarak yer alır. (Panseksüellik cinsiyet körlüğü olarak bilinir, kişinin cinsiyetinden bağımsız olarak her yöne cinsel olarak meyledebileceğini savunan bir LGBT ideolojisidir.) Filmlerde kadınlardan hoşlandığı görülen bu adam, zaman zaman yaptığı esprili diyaloglarla erkeklere de meylettiğini vurgular. 2015 yılında, ilk Deadpool filmini yöneten Tim Miller tarafından Marvel evreninde bir panseksüel olacağı haberi ile başlayan süreç, nihayetinde diyaloglar arasına gizlenmiş bir vaziyette Deadpool’da hayat bulmuştur. Yönetmen o dönem verdiği bir röportajda karakter hakkında açıkça "Panseksüel. Bunun alıntılanmasını istiyorum. Deadpool panseksüel " ifadelerini kullanmıştır. Bu yönüyle bakacak olduğumuzda Deadpool karakterinin doğrudan LGBT temsiliyeti yaptığını söylemek mümkündür.

2018 yılında yayınlanan ikinci filmde ise iki lezbiyen karaktere yer verilerek LGBT’ye olan destekleyici tutum sürdürülmüştür. Birinci filmde de yer alan Negasonic karakteri bu kez Yukio isimli bir kız arkadaşla geri döner. Çiftin el ele tutuştuğu sahneler vardır ve sevgili oldukları kendi ağızlarından açıkça ifade edilir. Deadpool'un kendisi de bu lezbiyen çifti sevimli bulduğunu ifade ederek eşcinsel ilişkiye destek verir. 

Eşcinsel
Eşcinsel çift Negasonic (sağda) ve Yukio (solda)

Negasonic kısa kesim saçlara ve maskülen bir duruşa sahip iken, Yukio pembe saçları ve feminen yönüyle ön plana çıkarar. İkilinin olay örgüsünde çok önemli bir rolü olmasa da varlıkları filme LGBT temsiliyeti katmıştır. 

Seride ana karakter Deadpool’un yer yer şaka yollu bir tutum içerisinde panseksüelliğe işaret eden davranışlarda bulunduğu görülür. Deadpool ve Colossus sahneleri bunu destekler nitelikte görüntüler içermektedir. Örneğin Deadpool, Colossus’un kalçasına dokunurken “Sanırım doğru yerdeyim” şeklinde bir ifadede bulunur. 

Panseksüel
Deadpool karakterinin panseksüelliğine işaret eden karelerden biri

Filmin bir başka kısmında ise Deadpool romantik müzik eşliğinde Colossus’un kucağında görülür. El işaretleriyle Colossus’a cinsel birliktelik iması yapan Deadpool’un bu tavrı açıkça panseksüel meyilde olduğuna işaret eder. Deadpool karakteri her ne kadar bir kadından hoşlansa da herhangi bir izleyici onun erkeklere de ilgi duyduğunu fark edebilir. Bunun için Deadpool’un seri boyunca takındığı tutumlara dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

Panseksüel
Deadpool karakterinin panseksüel meylini yansıttığı sahnelerden bir diğeri

Bu seri hakkındaki en önemli nokta ise LGBT temsiliyetini arttırmaya yönelik ileriye dönük çalışmalardır. Başta Deadpool karakterini canlandıran aktör Ryan Reynolds olmak üzere, serinin yapımcıları yeni projelerinde daha fazla LGBT temsiliyetine yer vermenin yollarını aramaktadır. Aktör Ryan Reynolds gelecek filmler için “Deadpool'un cinselliğini keşfetmeyi umduğunu” söyleyerek daha fazla LGBT temsiliyeti beklediğini açıkça ifade etmiştir. 

Her halükarda, Deadpool'un çizgi romanlarda zaten iyi bilinen bir panseksüel karakter olması ve aktör Ryan Reynolds da dahil olmak üzere filmin yaratıcılarının bu yöndeki desteği, yeni projelerde daha fazla LGBT temsiliyetine yer verileceğinin sinyallerini taşımaktadır. Ülkemizde de çokça izlenen seri, Disney Plus’ta yayınlanmaya devam etmektedir.