Pizza Hut ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Fast-food markası Pizza Hut, Onur ayına özel menüler hazırlamasının yanı sıra çocuklar için düzenlediği kitap okuma programında drag queen temalı bir kitap önerisi yayınlayarak LGBT hareketine destek sunuyor.
Pizza Hut ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Amerika merkezli fast-food markası Pizza Hut, dünya çapında birçok farklı ülkede açtığı şubelerle faaliyet göstermektedir. Şirket LGBT topluluğuna desteklemek amacıyla halka açık LGBT etkinliklerinee katılım sağlamakta ve LGBT kuruluşlarına bağışta bulunmaktadır. 

Onur ayına özel olarak tasarlanan pizzalarını satışa sunan firma, sosyal medya hesapları üzerinden kutlama mesajları yayınlayarak LGBT hareketine desteğini ifade etmiştir.

LGBT
Pizza Hut'ın LGBT topluluğuna açıktan destek ifade ettiği Instagram paylaşımı.

LGBT temalı ürünlerin yanı sıra, 4-12 yaş arası çocuklar için okumaya teşvik programı hazırlayan Pizza Hut, Onur ayı kapsamında yayınladığı kitap önerisinde sözde "drag çocuklarla" ilgili bir yayına yer vererek tepkilerin odağına yerleşmiştir. Hitap ettiği yaş aralığı 4-9 yaş olarak belirlenen “Big Wig/Büyük Peruk” isimli kitap, mahalledeki kostüm partisine drag queen olarak katılan bir erkek çocuğunun hikayesine odaklanmaktadır. Drag queen, kadınlara ait kıyafetler giyerek yine kadınları abartılı bir şekilde taklit etmeye dayalı gösteriler yapan yetişkin erkekler için kullanılan bir terimdir. 

Drag queen
"Big Wig (Büyük Peruk)" adlı kitapta bir drag queen olarak resmedilen çocuk.

Söz konusu kitapta, makyaj yapan küçük bir erkek çocuğunun drag queen gösterilerinin simgesi haline gelen büyük bir peruk takarak “özgürleştiği” algısına yer verilmektedir. Yayınevinin resmi sitesinde yer alan tanıtım yazısında bu kitabın “drag çocukları kutlayan” resimli bir kitap olduğu ifadelerine yer verilmiştir [1]. 

LGBT
LGBT temsiliyeti yapılan "Big Wig (Büyük Peruk)" isimli kitaptan bazı görseller.

Okumaya teşvik adı altında ebeveyn ve eğitimcilere açıkça LGBT temsiliyeti taşıyan bir kitap önerisinde bulunan Pizza Hut, bu tutumuyla LGBT hareketini destekleyen markalar arasında yerini almaktadır. 

Kaynak: 

[1] https://www.simonandschuster.com/books/Big-Wig/Jonathan-Hillman/9781534487710