Nissan ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Otomobil üreticisi Nissan, LGBT topluluğuna olan desteğini reklam kampanyaları ve 'çeşitlilik' odaklı adımlarıyla gösteriyor.
Nissan ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Japonya merkezli otomobil üreticisi Nissan, dünya genelinde otomobil üretimi, satışı ve dağıtımı yapmaktadır. Firma yürüttüğü reklam kampanyalarında LGBT temasına yer vermiştir. Örneğin İsrail’de bir aile arabası olarak nitelenen Nissan Sentra modeli için yürütülen tanıtım kampanyasında "eşcinsel aile" teması kullanılmıştır. Reklam filminde, küçük bir kız çocuğunun “Ailenin ne olduğuna kim karar veriyor? Neden iki anne olmasın? Ya da iki baba?” şeklindeki ifadeleriyle mevcut aile yapısı eleştirilmekte ve “eşcinsel aile” yapısı teşvik edilmektedir. Söz konusu reklam İsrail televizyonlarında yayınlanmıştır [1].

Nissan'ın reklam filminde yer alan "eşcinsel aile"
Nissan'ın reklam filminde yer alan "eşcinsel aile"

Nissan Amerika, "Onur" ayına özel yayınladığı reklam filminde gey ve lezbiyen çiftlere yer vermiştir [2]. 

Nissan'ın reklam filminde yer alan lezbiyen çift 

Nissan, LGBT topluluğuna destek faaliyetleri kapsamında kendi bünyesinde bir Eşcinsel Heteroseksüel İttifak Ağı (GSAN) kurmuştur. Şirket, Amerika’nın LGBT hakları konusunda önde gelen sivil toplum kuruluşu olan HRC tarafından “LGBT eşitliği için çalışılabilecek en iyi ortam” unvanını almıştır.

Kaynaklar

[1] https://www.youtube.com/embed/nGaWx5ZPAgM

[2] https://www.youtube.com/embed/NsKuqD-0zv0