Nintendo'nun Paper Mario oyununun yeni versiyonunda trans bir karaktere yer verildi

Japonya merkezli oyun şirketi Nintendo, “Paper Mario: The Thousand-Year Door” isimli oyunun bu yılki Nintendo Switch yeni versiyonunda Vivian adlı karakterin trans olduğunu beyan etti.
Nintendo'nun Paper Mario oyununun yeni versiyonunda trans bir karaktere yer verildi

Kaynak: metro.co.uk
Erişim tarihi: 23.05.2024

Japonya merkezli oyun şirketi Nintendo’nun “Paper Mario: The Thousand-Year Door” isimli oyununun yeni versiyonu, bir karakterin trans olduğunu beyan etti. Paper Mario: The Thousand-Year Door, büyük ölçüde renkli yardımcı karakter kadrosuyla bir rol yapma oyunu olarak biliniyor. Bu uzun macera oyunu boyunca, sakar bir Koopa Troopa'dan arkeoloji seven dişi bir Goomba'ya kadar çeşitli yardımcı karakterlerle takım kurabiliyorsunuz. Ana karakterlerden biri olan Vivian ise, ilk olarak oyunun kötü Gölge Sirenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor ve daha sonra Mario'ya katılıyor.

GameCube oyununun 2004 yılında yayınlanan orijinal Japonca versiyonunda Vivian transseksüel bir karakter olarak yazılmıştı. Bu durum İngilizce ve Almanca versiyonlarda kaldırılmıştı ancak bu yılki Nintendo Switch yeni versiyonunda Vivian'ın trans statüsü tüm dil versiyonlarında yeniden yayınlandı.

Oyunun orijinal Japon versiyonunda, Vivian'ın kız kardeşi Marilyn ona kendilerini üç gölge kız kardeş olarak nasıl tanımlayabileceklerini soruyor ve ardından şöyle haykırıyor: “Sen bir erkeksin! Bir erkek!” Vivian ise cevap olarak: "Özür dilerim kardeşim... Bu benim hatamdı...” ifadelerini kullanıyor. Perugia Üniversitesi'nden Japon öğretim görevlisi Francesca Di Marco tarafından belgelendiği üzere, oyunun Avrupa versiyonlarının çoğunda Vivian'ın trans kadın olmaktan gurur duymasını sağlamak üzere verdiği bu cevap değiştiriliyor. Örneğin İtalyan versiyonunda Vivian şöyle cevap veriyor: "Bu doğru, siz iki kız kardeşsiniz ama ben de artık bir kadınım ve bir kadına dönüştüğüm için gurur duyuyorum.”

Trans karakter
“Paper Mario: The Thousand-Year Door” isimli oyunun bu yılki Nintendo Switch yeni versiyonunda Vivian adlı trans bir karaktere yer verildi.

Bununla birlikte, Vivian'ın trans olduğuna dair referanslar İngilizce ve Almanca versiyonlardan tamamen çıkarılmıştı, bunun yerine kız kardeşi ona “çirkin” demişti. 

Nintendo Switch yeni versiyonunda, kadın yardımcı karakterlerden birine karşı hafif cinsiyetçi alayları kaldırmak gibi bazı küçük değişikliklerle birlikte Vivian'ın transseksüel oluşu da İngilizce çeviride eski haline getirdi. Bir ekran görüntüsünde Vivian’ın Mario'ya şöyle dediği görüldü: “Gerçek şu ki, onların erkek kardeşi değil kız kardeşi olduğumu fark etmem biraz zaman aldı.”

Ancak Vivian, Super Mario evrenindeki tek transseksüel karakter değil. Birdo karakteri de ilk ortaya çıkışında trans olarak tasarlanmıştı ancak o zamandan beri karakterin tasvirinde çok az tutarlılık var. Bununla birlikte Birdo, 1987'de Japonya versiyonlu “Yume Kōjō: Doki Doki Panic” oyununda ortaya çıkmasıyla birlikte yaygın olarak oyunlardaki ilk transseksüel karakter olarak kabul edilmiştir - ki bu oyun daha sonra Batı'da Super Mario Bros. 2 olarak bilinen oyuna dönüştürülmüştür.