Mondelēz ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Ülkemizde en yaygın markalardan bazılarını bünyesinde barındıran Mondelēz International, LGBT topluluğunu desteklemeye yönelik çalışmalarıyla boykot listesinde yerini almıştır.
Mondelēz ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları


Mondelēz International, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir çok uluslu bir şirkettir ve dünya çapında gıda ve içecek endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Mondelēz, 2012 yılında Kraft Foods'un gıda bölümünün bölünmesiyle kurulmuştur. Şirketin merkezi Illinois, Chicago'dadır.

Mondelēz, LGBT topluluğunu destekleyen bir tutum sergilemiştir. Özellikle Oreo markası, LGBT temalı reklam kampanyalarıyla ve gökkuşağı renkli özel ambalajlarıyla eşcinselliği kabul etme çağrısı yapmıştır. PFLAG (Lezbiyen ve Geylerin Ebeveynleri, Aileleri ve Arkadaşları - Parents, Families and Friends of Lesbians and Gays) isimli LGBT kuruluşu ile işbirliği içerisinde yürütülen kampanyalar kapsamında, lezbiyen çiftlerin hikayelerini anlatan kısa filmler yayınlanmış ve gökkuşağı renkli bisküviler satışa sunulmuştur.

Oreo
Mondelēz International çatısı altında yer alan Oreo markası, LGBT topluluğuna açıktan destek vermektedir.

Mondelēz altında bulunun diğer bazı markalar şunlardır:

·         First
·         Falım
·         Şıpsevdi
·         Jelibon
·         Topitop
·         Olips
·         Missbon
·         Tofita
·         Kent
·         Milka
·         Toblerone
·         Oreo

Kaynaklar

https://www.mondelezinternational.com/turkey/about-us/mondelez-turkey/#:~:text=T%C3%BCrkiye'de%20Mondel%C4%93z%20International%20sevilen,%2C%20Toblerone%20ve%20Oreo'dur. (Erişim tarihi: 26.04.2024 )
https://www.mondelezinternational.com/news/oreo-pflag-proudparent-campaign/ (Erişim tarihi: 26.04.2024)