Mastercard ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Uluslararası finansal hizmet şirketi Mastercard, transseksüellerin kredi kartı ve banka kartlarında kendi seçtikleri isimleri kullanmasına olanak tanıyor.
Mastercard ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Mastercard, uluslararası bir finansal hizmet şirketidir ve küresel bir ödeme sistemini işletir. 

Mastercard, LGBT hareketini desteklemek için yurtdışında 2019 yılında “True Name” (Gerçek Ad) adında bir özellik geliştirmiştir. Özellik, transseksüel ve non-binary (her iki cinsiyeti de reddeden, cinsiyetsiz olduğunu iddia eden) topluluğunun günlük yaşamlarında seçtikleri ismi kullanmalarına olanak tanımaktadır. Bu özellikle, resmi bir isim değişikliği yapma zorunluluğu olmadan kart sahiplerinin kendi seçtikleri isimlerini kartlarında kullanmalarına izin verilir. 

Mastercard'ın resmi web sitesinde verilen bilgilere göre, Mastercard, NYC Pride Küçük İşletme Hibe Programı kapsamında New York City'deki üç küçük işletmeye 10.000 dolarlık hibe sağlamıştır. Bu hibenin yanı sıra, işletmelerin dijital araçları ve gelişimlerini desteklemek amacıyla sanal bir mentorluk oturumu da düzenlenmiştir.

True Name reklam kampanyası kapsamında birçok transseksüel ile reklam filmi çekilmiştir.

True Name adlı reklam kampanyasında yer alan bir transseksüel
True Name adlı reklam kampanyasında yer alan bir transseksüel

 

Kaynaklar

[1] https://youtu.be/Ws7TLTU8KO0?feature=shared
[2] https://www.mastercard.us/en-us/vision/who-we-are/pride.html#:~:text=Mastercard%20is%20committed%20to%20ensuring,their%20business%20dreams%20to%20life.