MAC Cosmetics ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Dünya çapında ünlü kozmetik markası MAC Cosmetics, yıllardan beri yaptığı yüklü bağışlar ve büyük reklam kampanyaları ile LGBTQ+ topluluğunu destekliyor.
MAC Cosmetics ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

MAC Cosmetics, Frank Toskan ve Frank Angelo tarafından 1984 yılında Kanada'da kuruldu. Viva Glam kampanyası (HIV- AIDS ile mücadele kampanyası, bu kampanya ile LGBT topluluklarına 500 milyon dolar bağış toplandı) gibi, "Onur Ayı" kutlamaları herhangi bir markanın ana akım pazarlama stratejisinin bir parçası olmadığı bir dönemde bile "Onur Ayı"nı kutlamaya başladı.

LGBT topluluklarına 500 milyon dolar bağış toplayan Viva Glam Kampanyası

Viva Glam Kampanyası’nın ilk sözcüsü ve yüzü Amerikalı drag queen RuPaul'du.

Viva Glam Kampanyası’nın ilk yüzü drag queen RuPaul

Kampanyanın yüzü olan diğer ünlü ikonlar ise eşcinsel oldukları bilinen Ricky Martin, Elton John ve KD Lang olmuştur. 

Viva Glam Kampanyası’nın yüzlerinden Ricky Martin
Viva Glam Kampanyası’nın yüzlerinden Elton John

Viva Glam ürün serisi hala MAC Cosmetics'in en başarılı serilerinden biri olarak kabul ediliyor ve şirkete göre her saniye bir ruj satılıyor. Şirket, Viva Glam ürünlerinin satış fiyatının %100'ünü MAC AIDS fonuna bağışlıyor. 25 yıl sonra, kozmetik şirketi Estée Lauder Companies (ELC) ile işbirliği yaparak transları ve dünya genelinde LGBT girişimlerini finanse etmeyi sürdürüyor.

MAC'in Türkiye için hazırladığı reklam filminde [1], “1818 kuruluşa 9713 destek verdi” ifadesinin geçtiği sahnede LGBT bayrağının arka planda olması dikkat çekiyor.

MAC'in Türkiye için hazırladığı reklam filminde görülen LGBT bayrağı

Ancak MAC’in Ortadoğu’daki Arap ülkelerine çektiği reklam filminde LGBT için başlattığı bu kampanyanın asıl sebebinden bahsetmiyor [2]. Reklam filminin açıklama kısmındaki ifade şu şekilde “MAC VIVA GLAM hayırseverlik girişiminin temel ayaklarından biri, dünya çapındaki kuruluşlara farklı programları desteklemek için fon sağlayarak genç kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmeye odaklanıyor.”

MAC'in Ortadoğu'daki Arap ülkeleri için çektiği reklam filminin açıklamasında kampanyanın LGBT'ye hizmet etmeyi amaçladığı açıklanmıyor.

Yine 2021 yılında MAC,  tüm Pride & Joy Liquidlast Liner Vault satışlarından elde edilen gelirin %100'ünü LGBT'li genç yetişkinlere hizmet veren Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir gençlik yardım kuruluşu olan Hetrick-Martin Institute (HMI) bağışladı [3].

MAC'in sahibi olan Estée Lauder Companies de bu amaç doğrultusunda kararlı bir şekilde çalışıyor. LGBT’lilere destek olan İnsan Hakları Kampanyası'nın (HRC) 2019 Kurumsal Eşitlik Endeksi'nde 100 puan aldı. HRC endeksi, bir kuruluşun LGBT ile ilgili politika ve uygulamalarını inceleyen bir karşılaştırma raporu. Sadece LGBT özelinde böyle bir çalışma endeksinin olması oldukça şaşırtıcı. 

Kaynaklar 

[1] https://youtu.be/RS1hSrZ6RrY?feature=shared 

[2] https://youtu.be/Cp24U7MQZ7U?feature=shared 

[3] https://youtu.be/oXyQAduOfKI?feature=shared