M&M's ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Şeker kaplı çikolatalarıyla ünlü M&M's, dünyanın en büyük LGBT medya savunuculuk örgütü GLAAD'ın destekçisi olduğunu açıklamış ve ürünlerine yerleştirdiği gökkuşağı temalarıyla LGBT topluluğuna desteğini göstermiştir.
M&M's ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

M&M's, renkli şeker kaplı çikolata parçacıklarıyla ünlü popüler bir atıştırmalık markasıdır. Mars, Incorporated şirketi tarafından pazarlanan bu markanın ürünleri, ilk kez 1941 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tanıtılmıştır. Bu ürünlerin ilk geliştirilme amacı, askerlerin sıcak iklimlerde erimeden çikolata bulundurabilmesini sağlamak olmuştur. Bu sayede, ABD Ordusu şirketin ilk büyük müşterisi olmuştur. 

M&M's adı, markanın kurucuları Forrest Mars ve Bruce Murrie'nin soyadlarının baş harflerinden türetilmiştir. Ürününün tanıtımında kullanılan "Elinizde değil, ağzınızda eriyen sütlü çikolata" sloganı hâlâ bilinirliğini korumaktadır.

Marka, LGBT topluluğunu desteklemek amacıyla çeşitli kampanya ve etkinliklere katılım sağlamıştır. Özellikle "Onur Ayı" gibi etkinliklerde, ürünlerini özel ambalajlar ve renk kombinasyonlarıyla sunarak LGBT hareketine destek vermektedir. 

M&M's resmi sayfasında, "M&M'S, dünyanın en büyük LGBT medya savunuculuk örgütü olan GLAAD'ın gururlu bir destekçisidir. Özel içeriklerin yanı sıra, mağazalarda ve MMS.com'da dijital olarak sunulan ürün ve ticari tekliflerle LGBT topluluğuna desteğimizi göstermekten gurur duyuyoruz" ifadelerine yer verilmiştir.

2017 yılında markanın resmi X (eski adıyla Twitter) hesabı, yeşil ve kahverengi M&M'leri temsil eden iki kadın karakterin bir plajda el ele tutuştuğu bir fotoğraf paylaşmıştır. “Bayan Kahverengi ve ben, bazı renkli karakterler araya girmeden nadiren birlikte vakit geçirebiliyoruz. - Bayan Yeşil” ifadeleri, gönderinin lezbiyen çiftlere gönderme yaptığı şeklinde yorumlanmıştır.

M&M's markasının resmi X hesabında yayınlanan, LGBT topluluğunu temsil eden görsel.

Kaynaklar

https://www.mms.com/en-us/pride/pride-c.html (Erişim Tarihi: 11.12.2023)

https://marketingtherainbow.info/case%20studies/cs-fmcg/m-ms (Erişim 11.12.2023)