Kipo ve Mucize Yaratıklar Çağı

Gey, panseksüel ve non-binary karakterler barındıran ve erkek erkeğe öpüşme sahnelerine yer veren yapım, açıkça LGBTQ+ propagandası yapıyor.
Kipo ve Mucize Yaratıklar Çağı

 

2019 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan Kipo ve Mucize Yaratıklar Çağı adlı animasyon dizisi, Kipo isimli bir kız çocuğunun arkadaşlarıyla mutantlara karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. İçeriğinde yer verilen karakterlerin tutum ve davranışları incelendiğinde dizinin LGBT temasına sahip bir yapım olduğu görülüyor.

Örneğin dizinin erkek karakteri Benson bir sahnede, ona hislerini açıklayan baş karakter Kipo’ya “Ben eşcinselim” diyerek karşılık veriyor. Bu noktada eşcinsel meylini açıkça dile getiren Benson, dizinin gey temsiliyeti yapan karakteri olarak karşımıza çıkıyor. İlerleyen bölümlerde ise Benson, Troy adlı bir erkek karaktere aşık oluyor ve böylece iki erkek arasında bir ilişki başlıyor. 

Eşcinsel karakter Benson

Benson’ın sevgilisi Troy, panseksüel (cinsiyeti fark etmeksizin herkese ilgi duyan kişi) bir karakter olarak LGBTQ+ temsiliyetini gerçekleştiriyor. Karakterin panseksüel olduğunu ise bizzat dizinin yönetmeni Rad Sechrist'dan öğreniyoruz. Kendisi bir Twitter kullanıcısının "Troy panseksüel ise bunu beğen!" şeklindeki tweet'ini beğenerek bu haberi doğrulamış oluyor.

Dizide Benson ve Troy arasında sıkça flörtleşmeler yaşandığı gibi, erkek erkeğe öpüşme sahnesine de yer veriliyor. Yapımcılar bu çift üzerinden açıkça bir LGBT propagandası yapıyor. 

Serinin bir diğer karakteri Asher ise non-binary (iki cinsiyeti reddeden, iki cinsiyetten birinde hissetmediğini iddia eden kişi) temsiliyeti yapıyor. Kendisi gibi non-binary bir aktör tarafından seslendirilen Asher, ikiz kız kardeşinin aksine maskülen bir profil sergiliyor.

Seri boyunca adım adım bir dönüşüm geçiren Asher, saçlarını belirgin bir biçimde kısaltıp daha erkeksi kıyafetler tercih etmeye başlıyor (İki cinsiyeti reddederken birine benzemek, ideolojinin çelişkilerinden biridir). 

İçeriğinde gey, panseksüel ve non-binary karakterler barındıran ve özellikle erkek erkeğe öpüşme sahnelerine yer veren bu yapım, açıkça LGBTQ+ temsiliyeti taşımaktadır. Dizi +18 uyarısıyla Netflix’te yayınlanmaya devam etse de animasyon görünümü ile çocukların da hayli dikkatini çekmektedir.