Inditex ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Zara, Bershka, Stradivarius, Oysho gibi alt markaları bulanan moda devi Inditex, “çeşitlilik ve eşitlik” adı altında LGBT topluluğuna destek sağlayan şirketlerden biridir.
Inditex ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Inditex, İspanyol bir perakende moda şirketidir ve dünyanın en büyük moda perakendecilerinden biridir. Şirketin merkezi La Coruña, İspanya'da bulunmaktadır. Inditex'in kurucusu Amancio Ortega'dır.

Inditex, LGBTQ+ topluluğunu desteklemektedir. Şirket, “çeşitlilik ve eşitlik” adı altında belirli girişimlerde bulunmakta ve LGBTQ+ topluluğunun çalışma hayatına entegrasyonunu teşvik etmektedir. Örneğin, Salta programı çerçevesinde İspanya'da transseksüelleri mağaza ve lojistik ekiplerinin bir parçası olarak çalışmaları için işe alarak bu topluluğun iş hayatına katılımına olanak tanımıştır. 

Ayrıca, ABD'de LGBTQ+ topluluğuna yönelik iş fırsatları yaratmaya odaklanan IN Pride adlı bir projeyi başlatmıştır. ABD'deki şirketleri arasında, İnsan Hakları Kampanyası Vakfı tarafından derlenen Corporate Equality Index 2022'de LGBTQ+ topluluğunu için en iyi kapsayıcılık sağlayan yerlerden biri olarak kabul edilmiştir. 2022 yılında gerçekleştirilen bu endeks, 2021 yılında LGBTQ+ topluluğuna yönelik en iyi kapsayıcılık uygulamalarına sahip olan firmaları belirlemiştir.

Bunlara ek olarak şirketin alt markası Stradivarius, LGBT temalı bir koleksiyon tasarlayıp satışa sunmuştur. Ayrıca, yine Inditex’in bir alt markası olan Zara, "Ungendered" adlı “cinsiyetsiz” bir koleksiyon oluşturmuştur.

Inditex çatısı altında olan bazı markalar şunlardır:

·         Zara
·         Massimo Dutti
·         Pull&Bear
·         Bershka
·         Stradivarius
·         Oysho
·         Uterque

Kaynak
https://static.inditex.com/annual_report_2021/en/positive-impact/our-people/diversity-inclusion-equality-and-work-life-balance.html (Erişim tarihi: 26.04.2024)