H&M ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

İsveç giyim markası H&M, LGBT temalı reklam çalışmaları ile hem yurtdışı hem de yurtiçi faaliyetlerinde LGBT aktivizmi gütmektedir.
H&M ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

İsveç giyim markası H&M, geçtiğimiz yıl resmi internet sitesinde yayınladığı LGBT temalı reklam çalışması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Marka tarafından “Seçtiğim Ailem” başlığıyla Türkçe olarak yayınlanan çalışmada LGBT üyelerinin aile olmak hakkındaki düşüncelerine yer verilmiştir. 

H&M "Seçtiğim Ailem" reklam kampanyası

Markanın dünya çapında yürüttüğü “H&M Pride 2022” kampanyasının bir parçası olan bu çalışmada LGBT üyelerinin oluşturduğu “seçilmiş aile” teması vurgulanmaktadır. Uzun bir yazı ve görsel ile desteklenen çalışma, gelen tepkiler üzerine ülkemizde kaldırılmıştır.

Tepkiler üzerine kaldırılan “H&M Pride 2022” kampanyası

Firmanın yurtdışı faaliyetlerinde de LGBT temalı pazarlama çalışmalarına sıkça rastlamaktayız. Reklam çekimlerinde ve özel koleksiyon tanıtımlarında LGBT temsiliyetine yer verilmiştir. 

LGBT temalı reklam kampanyasından bir örnek
LGBT temalı reklam kampanyasından bir örnek

Markanın önceki yıllarda İstanbul'da gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü’ne destek için ‘Pride’ koleksiyonu çıkardığı ve ürünlerini online mağazalarda satışa sunduğu da bilinmektedir. Yürüyüşe katılanlar için özel olarak oluşturulan koleksiyonda LGBT simgesi taşıyan hemen her türlü ürüne yer verilmiştir. Elde edilen gelirlerin %10’u ise, Birleşmiş Milletlerin uluslararası ölçekte yürüttüğü “Free & Equal” (Özgür & Eşit) kampanyasına bağışlanmıştır. Söz konusu kampanya 2013 yılında Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan ve LGBT topluluğunun eşit haklara sahip olmasını amaçlayan küresel bir kamuoyu bilgilendirme kampanyası olarak bilinmektedir.

H&M Pride koleksiyonu
H&M Pride koleksiyonu