Elidor ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Ülkemizde yürütülen kampanya kapsamında reklam yüzü olarak eşcinsel voleybolcu Ebrar Karakurt ile anlaşan Elidor, bu kararıyla medyada LGBT görünürlüğünü artırıyor.
Elidor ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Elidor'un "Dedim Olabilir" kampanyası [1], eşcinsel kimliğiyle bilinen milli voleybolcu Ebrar Karakurt'un reklam yüzü seçilmesi nedeniyle, kadınların toplumda karşılaştığı cinsiyetçi stereotipler ve ayrımcılıklarla mücadele etmeyi amaçladığını iddia etse de, aynı zamanda LGBT temsili yönünde de okunmuş ve tartışmalara neden olmuştur.

Elidor'un yeni reklam yüzü Ebrar Karakurt

Elidor, aslen Hollanda-İngiliz menşeli olan Unilever'in bir markasıdır. Şirketin ana sayfasında yer alan bilgilere göre, 2020 yılında eski Unilever CEO’su Alan Jope, LGBTQI+ haklarına yönelik küresel bir destek beyanı olan Amsterdam Deklarasyonu'nu imzaladı [2]. Ayrıca Unilever, küresel olarak LGBTQI+ kapsayıcılığı konusunda harekete geçme konusunda ciddi olduklarını göstermek için önde gelen küresel şirketlerin oluşturduğu bir koalisyon olan Open for Business'a katıldı [3].

Bunları göz önünde bulundurarak, “Dedim Olabilir” kampanyasının sadece kadın haklarını değil, aynı zamanda LGBT aktivizmini de içeren bir “toplumsal dönüşüm ve LGBT” savunusu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaynak

[1] https://www.youtube.com/embed/-FotxGZaExU&ab_channel=ElidorT%C3%BCrkiye

[2] https://www.ilga-europe.org/sites/default/files/declaration-final-wp-branding2.pdf

[3] https://open-for-business.org/