Dove ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Unilever şirketine ait kişisel bakım ve güzellik ürünleri markası Dove, LGBT gençlerine yönelik programları ve LGBT temalı reklam kampanyaları ile topluluğa olan desteğini açıkça sergileyen markalar arasında yer alıyor.
Dove ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Dove, kişisel bakım ve güzellik konusunda öne çıkan Unilever şirketine ait bir markadır. Geniş ürün yelpazesi, sabunlar, şampuanlar, vücut losyonları, deodorantlar, güzellik sabunları, saç bakım ürünleri ve diğer kişisel bakım ürünlerini içermektedir. Dove, ürünlerindeki "hassaslık" vurgusuyla bilinir ve bu özellikle cilt bakımı ve güzellik kategorilerinde ön plandadır.

Markanın resmi sayfasına göre Dove, LGBT gençlerine yönelik "Proud To Be Me" programıyla bu topluluğu desteklemektedir. Bu program, LGBT gençleri destekleme adı altında cinsel yönelimlerini teşvik etme misyonunu taşır.

2018 yılında Dove Men+Care, "when dads care, everyone benefits" (babalar ilgilendiğinde, herkes fayda sağlar) mottosuyla babaların çevrelerindeki dünyaya olan etkisini kutlamıştır. Dove'un babalar günü için hazırladığı bu reklamda bir eşcinsel çiftin de yer aldığı dikkat çekmektedir.

Eşcinsel
Dove'un reklam filminde yer alan eşcinsel çift.

Dove'un 2021 yılındaki "Pride In Every Wash" kampanyası ise LGBT temalı bir çıkışı temsil eder. Porto Riko'da yayınlanan bu kampanya, her el yıkamada oluşan renkli baloncuklar aracılığıyla LGBT "onurunu" kutlamaktadır. Bu çarpıcı kampanya, Dove'un kişisel bakım ve güzellik anlayışının ötesine geçerek toplumsal algı oluşturma misyonuna işaret etmektedir.

Dove, reklam kampanyasında renkli baloncuklarla işlediği "onur" temasıyla LGBT'yi normalleştirme misyonunu açık etmiştir.

Kaynaklar

https://www.youtube.com/embed/TCsCpQBaKkw&ab_channel=MarketingTheRainbow

https://www.youtube.com/embed/Cvm1hXL0UqI&ab_channel=MarketingTheRainbow

https://www.dove.com/us/en/dove-self-esteem-project/self-esteem-resources-for-youth-groups/proud-to-be-me.html