Dell ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Teknoloji şirketi Dell, resmi web sitesinde yayınladığı destek mesajları ve LGBT destekçisi kuruluşlarla yaptığı işbirlikleri ile LGBT aktivizmi güden şirketler arasında yer alıyor.
Dell ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Dell, 1984 yılında Teksas, ABD'de Michael Dell tarafından kurulan çok uluslu bir teknoloji şirketidir. Dell, bilgisayar donanımı, yazılım ve ilgili hizmetleri üreten ve satan bir şirkettir. Özellikle kişisel bilgisayarlar (PC'ler), dizüstü bilgisayarlar, sunucular, depolama cihazları, ağ bileşenleri, yazıcılar ve diğer bilgisayar aksesuarları alanlarında faaliyet göstermektedir.

Dell, LGBT aktivizmini doğrudan reklamlarına yansıtmamış olsa da, şirket politikalarında bu ideolojiyi desteklediğini belirtmektedir. Dell'in resmi web sitesinde yer alan bir yazı, şirketin LGBT topluluğunu desteklemek amacıyla yürüttüğü Pride (Onur) inisiyatifi üzerinde durmaktadır. Yazıda, bu inisiyatifin bir parçası olarak gerçekleştirilen "Onur Yürüyüşü"ne dair bir görsel de bulunmaktadır.

Dell'in katıldığı Onur Yürüyüşünden alınan görüntü, şirketin resmi web sitesinde de yayınlanmıştır. 

Sitedeki bir başka yazı ise Dell'in LGBT topluluğunu desteklemeye yönelik çeşitli çabalarını ve bu konudaki güncel gelişmeleri ele almaktadır. Yazıda, 31 Mart'ın “Uluslararası Transgender Görünürlük Günü” olduğu ve transgender topluluğunun başarılarını kutlamayı amaçladığına dair bir vurgu yapılmaktadır. Dell'in LGBT topluluğunu hem işyerinde hem de dışında destekleme çabalarının bir öncelik olduğu ifade edilmektedir. Yazıda, Dell'in bu alandaki çabalarının birkaç örneği de verilmektedir. Texas Competes, Out and Equal, ve GenderCool gibi kuruluşlarla işbirliği yapılması, LGBT topluluğunu zora sokan yasal düzenlemelere karşı çıkılması, Pride Employee Resource Group (ERG) üyeliklerinin binlerce kişiye ulaşması gibi girişimler sıralanmaktadır.

Tüm bunlara bakıldığında, Dell’in LGBT aktivizmini benimsediği görülmektedir.

 

Kaynaklar 

https://www.dell.com/en-us/blog/reaching-out-for-the-light-switch

https://www.dell.com/en-us/blog/supporting-our-lgbtqia-community