Converse ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Ayakkabı markası Converse, LGBT temalı koleksiyonların yanı sıra LGBT üyeleriyle reklam çalışmaları yapıyor ve LGBT kuruluşlarına finansal destek sağlıyor.
Converse ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Converse, 1908 yılında kurulmuş bir Amerikan ayakkabı şirketidir ve 2003 yılından bu yana Nike'ın bir yan kuruluşudur. LGBT aktivizmi, Converse için uzun süredir marka değerlerinin ve girişimlerinin bir parçası olmuştur. Converse, "Pride" adında bir çalışan ağına sahiptir.

Converse web sitesinde yer alan LGBT ağı

İlk LGBT temalı "Proud To Be" koleksiyonu 2015 yılında bu çalışan ağından doğmuş ve o zamandan beri yıllık olarak bir ürün yelpazesine dönüşmüştür. Converse, yerel ve küresel LGBT örgütlerini desteklemek için 1 milyon dolardan fazla bağışta bulunmuştur. Ayrıca, LGBT örgütleriyle işbirliği yapmış, Onur etkinliklerine katılmış ve platformlarını "çeşitliliği ve kapsayıcılığı teşvik etmek" için kullanmıştır.

Markanın LGBT temalı kampanya çalışmasından bir kare

Converse'in "Found Family" (Bulunmuş Aile) kampanyası, LGBT topluluğunu desteklemek amacıyla 2022 yılında başlattığı bir inisiyatiftir. Kampanya, LGBT üyelerinin biyolojik ailelerinden farklı olsalar dahi, kendilerini kabul eden ve destekleyen bir topluluk bulabileceğini vurgulamaktadır. 

Markanın LGBT temalı kampanya çalışmasından bir kare

Reklam filminde, "Bulunmuş Aile, yol boyunca topladığınız ve kendinizi evinizde gibi hissettiğiniz insanlardan oluşur. Bu insanlar, en özgün benliğiniz olabileceğiniz ve birlikte yaşayabileceğiniz kişilerdir" şeklinde bir tanımlama yapılmaktadır. Reklamda, LGBT üyelerine mensup farklı kişiler tanıtılmakta ve bu kişilerin kullandıkları zamirler parantez içerisinde belirtilmektedir. Tüm bu bireylerin ayaklarında Converse marka ayakkabılar bulunmaktadır [1].

Eşcinsel şovmen Big Freedia

2023 yılında yayınlanan reklam filmi, Converse'in LGBT topluluğunu destekleme konusundaki kararlılığını göstermektedir. “Proud To Be” adlı bu reklamda, şovmen Big Freedia ve farklı LGBT üyelerine yer verilmiştir, LGBT üyelerinin queerlik ve özgünlükleri vurgulanmıştır [2].

Online mağazada satışa sunulan "Pride/Onur" temalı ürünler

Türkiye’de Pride koleksiyonun internet satışı bulunmaktadır.

Kaynaklar

[1] https://youtu.be/evfmh6_zYBY?feature=shared

[2] https://youtu.be/S8d6gu69X2o?feature=shared