Coca Cola ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Ünlü içecek markası Coca-Cola, yürüttüğü reklam kampanyalarında LGBT topluluğuna destek sunuyor.
Coca Cola ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Coca-Cola dünyanın en büyük içecek markalarından biri olarak bilinmektedir. Yıllar içinde ürün tanıtımı için pek çok ilgi çekici reklam filmine imza atan marka, LGBT topluluğuna destek sunan firmalar arasında yer almakta ve topluluk için pek çok destek kampanyası düzenlemektedir.

Eşcinsel düğüne yer verilen reklam filminden bir kare

Örneğin, Coca-Cola'nın "İnanmak için nedenler" kampanyası için çekilen reklam filminde iki erkeğin düğün töreninden bir sahneye yer verilmiştir. Eşcinsel evliliği destekleyen bu reklam Norveç, Hollanda ve Birleşik Krallık'ta yayınlanmış, İrlanda’da ise ilgili kısım çıkarılmıştır.

Coca-Cola'nın eşcinsel evliliği destekleyen reklam panosu

Hollanda'da ise “mutluluğu seç” başlığıyla “LGBT ve aile” temalı bir reklam kampanyası yürütülmüştür. İki baba ve bir çocuktan oluşan görsellerin yer aldığı afişler "Mutluluğu geleneğe tercih ediyoruz" sloganıyla birlikte reklam panolarında yerini almıştır. Coca-Cola, bu kampanya ile LGBT’lilerin evlilik ve evlat edinme süreçlerini desteklemiştir.

Coca-Cola'nın eşcinsel evliliğe desteğini gösteren özel tasarımı

Şirket 2014 yılında Avustralya'da eşcinseller için evlilik eşitliğini desteklemek amacıyla özel bir ambalaj tasarlamıştır. Biri gökkuşağı ile dolu iki kalbin yer aldığı yeni ambalajlar piyasaya sürülmüştür.

Coca-Cola web sitesinde konuyla ilgili sorulara verilen cevaplar

Ertesi yıl Türkiye’de de renkli kola şişeleri piyasaya sürülmüştür. Bu girişimin ardından vatandaşlar şirkete LGBT bağlantısı olup olmadığı hakkında çeşitli sorular yöneltmiş ancak bu sorular yanıtsız bırakılmıştır. 

“Bu kola bir Fanta, ne olmuş yani?”

Coca-Cola, Brezilya’da Onur gününü desteklemek amacıyla sınırlı sayıda üretilen özel ambalajlı bir ürünü piyasaya sürmüştür. Brezilya’da eşcinseller için kullanılan “O kola bir Fanta” tabirini merkeze alan çalışmada içerisinde Fanta bulunan Coca-Cola üretilmiştir. Sınırlı sayıda üretilen kutuların üzerinde şu ifadeler yer almaktadır: “Bu kola bir Fanta, ne olmuş yani?” Bir kolanın Fanta olmasında yanlış bir şey olmadığını vurgulayan şirket böylelikle Brezilya’daki LGBT topluluğuna destek sunmuştur.

Coca-Cola Macaristan'ın LGBT temalı reklam afişleri

Macaristan’da ise “Love is love/ Aşk, aşktır” sloganıyla bir reklam kampanyası başlatılmıştır. Kampanya kapsamında birlikte kola içen gey ve lezbiyen çiftlerin yer aldığı afişler “sıfır şeker, sıfır önyargı” sloganıyla şehir meydanlarına asılmıştır. Firma gelen tepkilere rağmen geri adım atmamıştır. 

Coca-Cola'nın İsveç'te LGBT topluluğuna destek amacıyla yayınladığı destek bildirisi

2020 yılında İsviçre’de ayrımcılıkla mücadele yasasına ‘cinsel yönelimi’ eklemek için mücadele eden Coca-Cola, LGBT’lilere destek vermek adına İsviçre’deki gazetelerin ilk sayfasını satın almış ve gökkuşağı renklerine bürümüştür. Coca-Cola, dünyanın farklı bölgelerinde yürüttüğü reklam kampanyalarıyla LGBT topluluğuna desteğini sürdürmeye devam etmektedir.