Chevrolet ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Ünlü otomobil markası Chevrolet, LGBT topluluğuna destek amacıyla yürütülen reklam kampanyalarında eşcinsel evlilik temasına yer veriyor.
Chevrolet ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Amerikan otomobil markası Chevrolet, LGBT topluluğuna desteğini gösteren bir firmadır.

Amerika Detroit’de düzenlenen “Motor City Pride” etkinlikleri kapsamında Chevrolet, LGBT temalı bir reklam kampanyası yürütmüştür. Elektrikli araçların tanıtım metninde, LGBT’lilerin ailelerine açılma süreci ima edilerek: “Anne, Baba, ben elektrikliyim" sloganı kullanılmıştır.  

LGBT temalı reklam afişinde "Anne, baba, ben elektrikliyim" ifadesi yer alıyor.

Araba görselinin altında geçen ifadeler ise şöyle: "Volt bir elektrik bataryası ve bir gaz jeneratörü ile çalışır. Yani, motorunuzu ne çalıştırırsa çalıştırsın, sizi yüzde 100 destekliyoruz. Tüm Chevrolet ailesinden Motor City Pride kutlu olsun." 

Chevrolet markasının LGBT temalı reklam filminden bir kare

Chevrolet, Rusya'da LGBT karşıtı yasalar nedeniyle tartışmalı geçen Soçi Olimpiyat Oyunlarının açılış töreni için LGBT içerikli reklam kampanyaları düzenlemiştir. LGBT teması içeren bir reklam filmi yayınlayan firma, hem gey hem de lezbiyen çiftlerden oluşan ailelere yer vermiştir. Reklam filmi "Yeni Biz" sloganıyla yayınlanmıştır. [1]

Eşcinsel düğün görüntüleri içeren reklam filminden bir kare

Olimpiyatlar süresince yayınlanan bir diğer reklamda ise eşcinsel düğün görüntülerine yer verilmiştir. [2]

Chevrolet markasının "LGBTQ Nation" ile yürüttüğü ortak çalışma

Firma aynı zamanda “LGBTQ Nation” isimli kuruluş ile işbirliği yaparak LGBT topluluğuna yönelik içerik üreten bir haber platformuna destek olmuştur. Bununla birlikte Chevrolet, LGBT kuruluşlarına 25.000 dolar bağışta bulunmuştur. 

Video Kaynak:

[1] https://www.youtube.com/embed/HZB-II1CzwM

[2] https://www.hollywoodreporter.com/video/sochi-chevrolets-gay-friendly-winter-678387/