Chanel ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Lüks moda ve parfüm markası Chanel, markanın yeni yüzü olarak transseksüel bir modelle anlaşarak LGBT topluluğuna desteğini göstermiştir.
Chanel ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Fransız lüks moda ve parfüm markası Chanel, 1883 yılında Paris'te Gabrielle "Coco" Chanel tarafından kurulmuştur. Özellikle kadın giyim, aksesuarlar, parfüm ve kozmetik ürünleriyle ünlü olan marka, uzun yıllar boyunca moda dünyasına yön veren tasarımlar üretmiştir. Ancak, markanın LGBT hareketini destekleme çabaları, bazı kesimlerden eleştiri almaktadır.

Chanel'in LGBT hareketini desteklediğini gösteren önemli unsurlardan biri, uzun yıllar boyunca marka için çalışmış olan Karl Lagerfeld'in 2013 ilkbahar defilesinde gerçekleştirdiği tartışmalı sosyal mesajdır. Lagerfeld, defilede modeller Ashleigh Good ve Kati Nescher'ı bilinçli bir şekilde el ele yürüterek podyumu kapatmıştır. Bu olay, markanın açık bir şekilde Fransa'da eşcinsel evliliği desteklediği şeklinde yorumlanmıştır. Defile, Fransa'da eşcinsel çiftlerin evlenmesini reddetmeyi yasadışı hale getiren bir yasa tasarısının kabul edildiği döneme denk gelmiştir. 

Eşcinsel evlilik
Chanel'in bir defilesinde eşcinsel evliliği destekleyici mesajlar verilmiştir.

Chanel'in LGBT'yi destekleme konusundaki çabalarına bir örnek de transseksüel model Teddy Quinlivan'ın markanın yeni yüzü olarak seçilmesidir. Aslen erkek olan Quinlivan, 17 yaşında hormon tedavisine başlamış ve cinsiyet değiştirmiştir. 

Transseksüel
Chanel, markanın yeni yüzü olarak transseksüel bir modelle anlaşarak LGBT topluluğuna desteğini göstermiştir.