Calvin Klein ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Reklam kampanyalarında trans modellere yer veren Calvin Klein, sosyal medya hesaplarında Anneler Günü kutlaması için LGBT'li bir çiftin hikayesini paylaşıyor.
Calvin Klein ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

İsmini Amerikalı eşcinsel moda tasarımcısı Calvin Klein’den alan ünlü giyim markası tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok mağazasıyla faaliyet göstermektedir. Calvin Klein, LGBT temalı reklam çekimleri ve özel üretim ‘Pride’ koleksiyonları ile LGBT temsiliyetinde ön plana çıkmış bir firmadır. Ülkemizde henüz açıkça yayınlanmamış olmakla birlikte Avrupa ve Amerika pazarında LGBT temalı reklam çekimleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Markanın reklam kampanyasında yer alan trans model

Firmanın LGBT topluluğuna görünürlük kazandırmak için attığı en belirgin adımlardan biri model seçimleri olmuştur. Markanın 2020 Pride koleksiyon tanıtımı için Jari Jones isimli bir trans model tercih edilmiştir. 

Markanın reklam kampanyasında yer alan trans model

Bir diğer reklam çekiminde, esas cinsiyeti kadın olan sakallı bir trans modelin spor sütyeni tanıtımı yaptığı görülmektedir.

Markanın Instagram hesabında paylaşılan görüntüler

LGBT topluluğuna desteğini sürdüren marka, Instagram hesabında yayınladığı Anneler Günü paylaşımında LGBT’li bir çifte yer vermiştir. Söz konusu fotoğrafta esas cinsiyeti kadın olan hamile bir trans görüyoruz. Cinsiyet değiştirme süreci kapsamında hormon ilaçları kullanan ve göğüslerini aldırdığı anlaşılan trans model, rahmini aldırmadığı için hamile kalabilmiştir. Biyolojik cinsiyeti kadın olmasına rağmen “hamile erkek” olarak lanse edilen model, LGBT topluluğunun erkeklerin hamile kalabileceği yönündeki gerçek dışı iddialarını gündeme taşımaktadır. Calvin Klein söz konusu paylaşımında yer alan LGBT'li çiftleri “yeni aileler” olarak tanımlamaktadır.

Markanın "Pride/Onur" koleksiyonu ürünleri

Calvin Klein, her yıl ‘Pride’ koleksiyonu hazırlamakta ve güçlü bir pazarlama çalışması ile LGBT topluluğuna desteğini istikrarlı bir biçimde sürdürmektedir. Markanın Pride koleksiyonları ülkemizde de satışa çıkarılmıştır.