Benetton ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

LGBT topluluğuna destek veren Benetton, cinsiyetsizlik temalı reklam kampanyalarının yanı sıra ürün tanıtımlarında çıplak ve yarı çıplak çocuk modeller kullanıyor.
Benetton ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

İtalyan giyim firması Benetton, 2011 yılında yürüttüğü “Unhate” (Nefret Etme) kampanyasında birçok dünya liderini fotomontaj yöntemiyle öpüşürken gösteren afişler tasarlamıştır. Obama ile Çin devlet başkanı, Papa ile Ezher Camii imamı Ahmed el Tayyib, Netanyahu ile Mahmud Abbas dudak dudağa öpüştürülen liderler arasındadır. 

LGBT temalı reklam kampanyası görseli.

Erkek erkeğe öpüşme görüntüleriyle aynı zamanda eşcinsellik vurgusu yapan marka gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada bu girişimle “her türlü” nefrete karşı mücadele etmeyi amaçladığını belirtmiştir. Papa 16. Benedikt'in, Mısır El Ezher Camii Baş İmamı Ahmed el Tayyib ile olan görüntüsü ise Vatikan'dan gelen tepkiler sonrası kaldırılmıştır ve şirket özür dilemiştir.

Cinsiyetsizlik temalı kampanya çekiminden bir kare.

İlerleyen yıllarda da LGBT temasına sahip içerikler kullanmaya devam eden firma, 2018 yılında “Renklerin cinsiyeti yoktur” sloganıyla dünya çapında bir kampanya yürütmüştür. Cinsiyetsizliğin teşvik edildiği kampanya çalışması için çocuk modeller de birer obje olarak kullanılmıştır. 

Benetton, LGBT temalı reklam kampanyasında bebek ve çocuk modellere yer veriyor.

Kucağında çırılçıplak bir bebek ile poz veren bir erkek manken. Açıkça pedofiliyi çağrıştırıyor. Erkek gibi giydirilmiş bir kız çocuğu, üzerinde “cinsiyetin rengi yoktur” yazılı tişört giyen bir erkek mankene sarılıyor.

Markanın LGBT temalı reklam kampanyasında cinsiyetsiz moda vurgusu yapılıyor.

Tanıtımda kullanılan görseller LGBT topluluğunun dayandığı queer ideolojisini temsil etmektedir. Queer ideolojisi ise cinsel sınırsızlık ve nötr olma fikrini savunan, cinsiyet konusunda belli bir kalıba girmeyi reddeden ve bunun toplumsal düzeyde var olması için uğraşan bir ideolojidir. Görselleri incelediğimizde, koleksiyondaki tüm parçaların bu tanıma uygun olarak kullanıldığı görülmektedir.

Türkiye'de yayınlanan toplumsal cinsiyet temalı proje.

Bu kampanya aynı yıl Türkiye'ye de uygulanmış ancak proje toplumsal cinsiyet teması üzerinden yürütülmüştür. Proje kapsamında söz konusu koleksiyondan görüntüler kullanılmamış ancak ünlüler koleksiyondaki sloganlı tişörtler ile poz vermiştir. Firmanın bu proje hakkında internet sitesinde yer verdiği “Ayrım Yok, Renkler Var” isimli kampanya metninde geçen ifadeler oldukça dikkat çekici: “United of Colors Benetton yeni ve her zamanki renklerinin peşini bırakmayan cıvıl cıvıl koleksiyonunda “Gender Free Zone, Color do not have gender” (cinsiyetsiz bölge, renklerin cinsiyeti yoktur) mesajlı t-shirtlerde cinsiyetsiz bir stille birlikte barış, sevgi, eşitlik ve pozitifliği yüksek sesle konuşmaya çağırıyor.” [1]

Benetton markasının çocuk modeller ile gerçekleştirdiği iç çamaşırı çekimi.

Son olarak 2023 yılında Benetton, koleksiyon tanıtımı için küçük çocuklara iç çamaşır giydirmiş ve fotoğrafları sosyal medya hesapları üzerinden yayınlamıştır. Söz konusu görüntülerde küçük çocukların iç çamaşırlarıyla yetişkinler gibi poz verdiği ve çocuk bedeninin cinselleştirildiği görülmektedir. Bu durumun pedofililere hizmet ettiği yönünde ciddi eleştiriler alan marka çok geçmeden görüntüleri kaldırmıştır.

Kaynak

[1] https://tr.benetton.com/benetton-ayrim-yok renkler-var?id=4437