Barilla ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Makarna çeşitleriyle ünlü Barilla markası, geçmişte benimsediği geleneksel aile yanlısı tutumunu değiştirerek LGBT hareketini destekleyen markalar arasında yerini almıştır.
Barilla ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Barilla, 1877 yılında İtalya'nın Parma şehrinde Pietro Barilla tarafından kurulan dünya çapında tanınan bir gıda şirketidir. Şirket, özellikle makarna, soslar, bisküvi ve diğer unlu mamuller gibi temel gıda ürünleriyle bilinir. 

Barilla, LGBTQ+ hareketine yönelik tutumunu değiştirerek destekleyici bir yaklaşım benimsemiştir. 2017 yılında, iş dünyasındaki ayrımcılığı ele almayı amaçlayan ve LGBTQ+ topluluklarının haklarına destek veren Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin İş İçin Davranış Standartları'na imza atmıştır. Ayrıca, HRC (İnsan Hakları Kampanyası) ile Pride (Onur) için işbirliği yapmış, taze domates, balkabağı, kabak, yaban mersini ve kırmızı lahanayı bir araya getirerek gökkuşağı temalı bir spagetti tarifi paylaşmıştır.

Barilla'nın Onur Ayı kutlamalarında LGBT topluluğuna destek için paylaştığı gökkuşağı temalı spagetti tarifinin görseli.

Kaynaklar

https://www.barillagroup.com/en/purpose/diversity-inclusion/lgbtq/ (Erişim Tarihi: 25.12.2023)

https://www.barilla.com/en-us/recipes/blue-box/barilla-rainbow-pasta (Erişim Tarihi: 25.12.2023)