Arthur

Dizinin yapımcısı, eşcinsel evlilik bölümünün medyada LGBT görünürlüğünü arttırmak için özel olarak tasarladığını itiraf ediyor.
Arthur

 

Ülkemizde aileler tarafından tercih edilen ve çocukların severek izlediği animasyon dizisi Arthur, son bölümlerinde yer verdiği eşcinsel düğün ile seyircisini büyük bir şaşkınlığa uğratmıştır.

Dizide ilkokul öğretmeni olan Bay Ratburn'ün başka bir adamla evlendiği sahnelere açıkça yer verilmiştir. 

Arthur ve arkadaşlarının da katılım gösterdiği düğün son derece normal bir şekilde işlenmiştir. Bir çocuk dizisinde gey bir çifte yer verilmesi ve ana karakterin bu evliliği desteklemesi çocukların zihinlerinde eşcinselliği normalleştiren bir etki bırakmaktadır.

Söz konusu bölüm hakkında dizinin yaratıcısı Marc Brown’ın açıklamaları ise bir hayli dikkat çekicidir. Kendisi, diziyi LGBT temsiliyeti için kullanmaktan gurur duyduğunu belirterek, bu bölümün öğretici bir an olduğunu ve "eşcinsel aileler televizyonda temsil edilmediği için" hayati bir önem taşıdığını ifade etmiştir. 

Bu açıklamalara göre Arthur’un eşcinsel evlilik bölümü medyada LGBT görünürlüğünü arttırmak için özel olarak tasarlanmıştır. 

Dizinin final bölümünde ise karakterlerin yetişkinlik hallerinin yer alıyor. Bu bölümde göze çarpan bir ayrıntı Francine isimli kız çocuğunun görünüş ve tavır itibariyle son derece maskülen hatta neredeyse trans bir yetişkin olarak karşımıza çıkmasıdır. Dizi ekranlara veda ederken bile LGBT iması taşıyan görüntülere yer vermiştir.