Amphibia

Amphibia eşcinsel, biseksüel, panseksüel karakterleri diziye kasten dahil ederek, LGBTQ topluluğunu daha da görünür kılmaya çalışıyor.
Amphibia

 

Matt Braly tarafından Disney Channel için yapılan bir Amerikan komedi çizgi dizisi Amfibiya, ABD'de 17 Haziran 2019 tarihinde, Türkiye'de ise 11 Mayıs 2020'de Disney Channel'da yayınlanmaya başladı. Dizi 2019'daki ilk çıkışından bu yana tartışmaların merkezinde yer alıyor. Bu animasyon Anne Boonchuy adlı genç bir kızın büyülü bir bataklıkta hayata alışırken yaşadığı maceraları konu alıyor. LGBT karakterleri de içeren animasyon farklı çevreler tarafından eleştiri konusu oluyor.

LGBTQ + topluluğu, çeşitli karakterleri içeren popüler animasyon dizisi Amphibia'ya çok değer veriyor. Sasha Waybright karakteri, dizinin yaratıcısı Matt Braly tarafından biseksüel olarak tanımlanıyor. Sasha, eşcinsel çift Frodrick Toadstool & Toadie ve her ikisi de lezbiyen olan Yunan & Lady Olivia dahil olmak üzere LGBTQ karakterler listesine adını yazdırıyor. 

(Frodrick Toadstool & Toadie)

Dizide bir panseksüel olan Ally’nin pembe, sarı ve mavi renkli kıyafetini tasarlamak için panseksüel bayrağından ilham alınmış. Amphibia, bu karakterleri diziye kasten dahil ederek, LGBTQ topluluğunu daha da görünür kılmaya çalışıyor.

Jess biseksüel ve Ally panseksüeldir. Jess'in kıyafeti ise biseksüel bayrağın renklerini içeriyor.

 

Amphibia'dan diğer bir biseksüel karakter olan Sasha Waybright, panseksüel eğilimleriyle biliniyor. Panseksüel bayrağının renkleri olan pembe, sarı ve mavi kullanılarak karakter tasarımı oluşturuluyor.

Amphibia'nın yaratıcısı Matt Braly, dizinin Mayıs 2022'deki sezon finalinden sonra Sasha Waybright'ın biseksüelliğini doğrulamıştır.

Diğer bir yandan, General Yunan ve Leydi Olivia dizideki lezbiyen çift karakterlerdir. 

Dizideki bir diğer gey karakter Mr. X:

Dizinin bir bölümünde Anne, en iyi arkadaşı Marcy'ye aşık olduğunu itiraf eder. Anne ve Marcy ilişkiye başlayınca dizinin hayranları bu duruma çok sevinerek karakterlerle ilgili çalışmalarını paylaşmaya başlıyorlar: 

Hatta hayranlar daha da ileri giderek Anne, Marcy ve Sasha’nın evlendiği kurgu hikayeler yazarak dizideki tüm eşcinsel ilişki olasılıklarını değerlendiriyorlar.