Amazon ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Dünyanın en büyük teknoloji ve e-ticaret şirketlerinden Amazon, LGBT içerikli reklam filmleri ve Onur ayı kutlamaları ile LGBTQ+ topluluğunu aktif olarak destekliyor.
Amazon ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Amazon, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret, bulut bilişim, yapay zeka ve dijital yayın platformları gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren dünyanın en büyük teknoloji ve e-ticaret şirketlerinden biridir. Amazon'un geliştirdiği Kindle ise dijital kitapları okumak ve depolamak için kullanılan bir e-kitap okuyucu ve platformdur.

Kindle, LGBT temalı bir reklam filmi ile dikkat çekmiştir. Reklamda, sahilde uzanmış sandalyelerde oturan bir erkek ve bir kadın yer almaktadır. Adam, tabletini kullanırken göz kamaşması nedeniyle okumakta zorlanmaktadır. Kadın, bunun yerine Kindle Paperwhite kullanmasını önererek tavsiyede bulunur. 

Amazon'un LGBT temalı reklam filminden bir kare

Adam hemen tableti aracılığıyla Kindle satın alır ve "Bunu kutlamalıyız" der. Kadın gülümseyerek "Kocam şu anda bana bir içki getiriyor" der ve adam da "Benimki de öyle" diye karşılık verir. Bu reklam, eşcinsel evlilikler Amerika’da yasallaşmadan önce bile, eşcinsel bir çifte atıfta bulunurken 'partner' ya da 'erkek arkadaş' yerine 'koca' terimini kullanan ilk reklamlardan biridir ve bu anlamda dikkat çekicidir.

Amazon'un LGBT temalı reklam filminden bir kare

2021 yılında, Amazon, transseksüel ve LGBT'lileri hastalık olarak nitelendiren kitapları kataloglarından çıkarma kararı almıştır. Ayrıca Amazon, "Onur" etkinliklerine sponsorluk yapmaktadır. Şirket, LGBT+ topluluğuna yönelik destek ve farkındalık yaratma amacıyla çeşitli etkinlikler ve içerikler sunmaktadır. 

Amazon'un Onur etkinliklerinden bir görüntü

Örneğin, Amazon Music, “Onur Ayı” etkinlikleri kapsamında LGBT+ sanatçılarına odaklanan özel içerikler sunmuş ve etkinlikler düzenlemiştir. 2019 yılında, Amazon Music, her ikisi de queer süperstarlar olan King Princess ve Pabllo Vittar ile işbirliği yapmıştır.

Amazon Music'in Onur ayı için iş birliği yaptığı queer yıldızlardan biri 
Amazon Music'in Onur ayı için iş birliği yaptığı queer yıldızlardan biri 

2020 yılında da, eşcinsel evliliği ile bilinen Ellen DeGeneres ile işbirliği yapmıştır.

Amazon'un LGBT temalı reklam filminden bir kare