Vans ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Ayakkabı ve giyim markası Vans, tasarladığı 'cinsiyetsiz' ürünler ve LGBT savunucusu kuruluşlara yaptığı bağışlarla cinsel sınırsızlığı aktif olarak destekleyen markalar arasında yer alıyor.
Vans ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Vans, Amerika menşeili bir ayakkabı ve giyim markası olarak bilinmektedir.

Resmi sitesinde yer alan ifadeye göre Vans, geçmişten bugüne ürettiği her ürünü, tüm cinsiyetleri kapsayacak şekilde tasarlamıştır. Cinsiyetsiz ürünler tasarladığını ifade eden firma, bu tutumuyla müşterilerine queer ideolojisini yansıtmaktadır. Queer ideolojisi ise temelde cinsel sınırsızlık ve nötr olma fikrini savunan, cinsiyet konusunda belli bir kalıba girmeyi reddeden ve bunun toplumsal düzeyde var olması için uğraşan bir LGBT ideolojisidir.

Vans, 2019 yılında “Aşk Paketi” isimli kampanya kapsamında Onur ayına özel bir ayakkabı üretmiştir. Ayakkabının üzerinde her dilde aşk kelimesine yazılışına yer verilmiştir. Marka aynı yıl LGBT kuruluşu olan Trevor Project’e 50 bin dolar bağışta bulunmuştur. 

2023 Onur ayı için Vans, “Birlikte, Kendimiz Gibi” sloganıyla yürüttüğü kampanya kapsamında, gökkuşağı renkleriyle tasarladığı ürünleri piyasaya sunmuştur. Marka Onur ayına özel LGBT topluluğu üyeleriyle gerçekleştirdiği röportajları resmi internet sitesinde yayınlamıştır. Ayrıca bu yıl LGBT kuruluşlarına 200.000 $ bağışta bulunduğunu açıklamıştır.

Vans’ın Onur ayı koleksiyon ürünleri ülkemizde de satışa çıkarılmıştır.

Kaynak

https://www.thepinknews.com/2023/06/06/vans-pride-month-collection-2023/