V for Vendetta adlı yapımda eşcinsellik teması

Warner Bros yapımı V for Vendetta, hikayesinde yer verdiği lezbiyen ve gey karakterlerle tüm zamanların en LGBT yanlısı filmi olarak görülmektedir.
V for Vendetta adlı yapımda eşcinsellik teması

 

DC Comics'in yayınladığı aynı isimli çizgi romandan uyarlanan “V for Vendetta”, Warner Bros stüdyoları tarafından hazırlanan dünyaca ünlü bir yapımdır. 2005 yılında vizyona giren film, LGBT çevrelerince tüm zamanların en eşcinsel yanlısı filmi olarak tanımlanmış ve takdir görmüştür. İçeriğindeki eşcinsel karakterlerin işleniş tarzı bu tanımı doğrular niteliktedir.

LGBT
Filmde gizli eşcinsel olarak gösterilen Gordon isimli karakter.

Örneğin Gordon isimli adam gizli eşcinsel olarak gösterilmektedir. Hikayeye göre mevcut şartlarda eşcinsellik meşru değildir ve Gordon eşcinsel yönelimini gizlice yaşamaktadır. 

Baş karakter Evey’nin yakın arkadaşı olan bu adam ona evindeki gizli odayı gezdirirken kadraja erotik erkek fotoğraflarının girdiği görülür. Söz konusu sahne onun gizli eşcinsel meyiline dair somut deliller göstermektedir. Karakter, kendisi de gey ve sıkı bir LGBT savunucusu olan Stephen Fry tarafından canlandırılmıştır.

Eşcinsel
Filmde yer alan gey karakterlerden birinin odasında erotik erkek fotoğrafları görülür.

Şunu kesin olarak söylemek gerekir ki V for Vendetta, eşcinselliği savunan bir anlatıma sahiptir. Bu açıkça tercih edilmiş bir durumdur. Filmde müslümanlar, hastalık sahibi insanlar gibi çok çeşitli türden insanların ayrımcılığa uğradığı bir ortam bulunurken, hikayenin çıkış noktası için özellikle LGBT’li kişilere odaklanılmış olduğunu görmekteyiz. 

Filmin LGBT temsiliyetine verdiği önemi en iyi gösteren örnek lezbiyen karakter Valerie Page’dir. Valerie’nin lezbiyen hikayesi filmin en kilit noktasına yerleştirilmiştir. Ana karakterlerin yani “V” ve Evey’nin birer anarşiste dönüşmesinin altında onun hikayesi yatmaktadır. Ergenliğinden itibaren eşcinsel olarak yaşayan Valeria’nın yaşadığı zorluklara değinilmiştir. En sonunda eşcinsel olduğu ortaya çıkan ve toplama kampına alınan kadının hayatını anlattığı mektup, V for Vendetta’nın en vurucu bölümlerinden biri olarak işlenmiştir. İlgili sahnelerde açıkça kadın kadına öpüşme görüntüleri kullanılmıştır.

Lezbiyen
Filmde lezbiyen karakterlerin hikayesine yer verilerek eşcinsellik savunulmuştur.

Dizide sık sık karşılaştığımız kırmızı güller de Valeria’nın hikayesinin bir parçasıdır. Filmdeki başkaldırı Valeria’nın dokunaklı bir biçimde işlenen hayat hikayesiyle bağlantılıdır.