Uniqlo ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Japonya merkezli giyim markası Uniqlo, LGBT topluluğunu desteklediğini açıklamış ve LGBT aktivisti The Trevor Project kuruluşuna 15.000 dolar bağış yapacağını duyurmuştur.
Uniqlo ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları


Uniqlo, Japonya merkezli bir giyim markası olarak, yüksek kaliteli temel giyim ürünleri ve sade tasarımlarla geniş bir müşteri kitlesine hitap etmeyi amaçlamaktadır. Marka, "Unique Clothing Warehouse" kelimelerinin kısaltması olan "Uniqlo" adıyla bilinir ve küresel çapta bir perakende zinciridir.

Uniqlo'nun resmi sosyal medya hesabında yer alan açıklamaya göre, marka LGBT hareketine destek sağlamaktadır. Şirket, “cinsel yönelim” ve “cinsiyet kimliği” sözde çeşitliliğine saygı duyduğunu belirtmekte ve herkesin rahatça çalışabileceği bir ortam yaratmak için çaba gösterdiğini ifade etmektedir. Japonya'daki Uniqlo markası, aynı cinsiyetten partnerlerin ortaklıklarını kaydedebilmelerini sağlayan bir Ortaklık Kayıt Sistemi uygulamış ve LGBTQ+ anlayışını derinleştirmek adına eğitimler ve farkındalık faaliyetleri düzenlediklerini belirtmiştir.

Ayrıca, Uniqlo'nun LGBTQ+ gençlerine yönelik olarak The Trevor Project ile işbirliği yaptığı bilgisi paylaşılmıştır. Bu ortaklık kapsamında Uniqlo, 15.000 $ bağış yapma sözü vermiş ve müşterilerini kasada daha fazla bağış yapmaya teşvik etmiştir. 

LGBT
Uniqlo, resmi Instagram hesabında LGBT topluluğunu desteklediğini duyurmuştur.

Kaynaklar

https://www.uniqlo.com/jp/en/contents/sustainability/people/diversity/lgbtq (Erişim Tarihi: 27.02.2024)

https://footwearnews.com/fashion/fashion-news/uniqlo-the-trevor-project-pride-2023-1203474293/ (Erişim Tarihi: 27.02.2024)