Twix ve ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Çikolata markası Twix, 'non-binary' olarak yansıtılan bir çocuğun hikayesine yer veren bir kısa film çalışmasına sponsor olarak LGBT hareketine destek gösteriyor.
Twix ve ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Çikolata markası Twix, Disney’in sahibi olduğu video içerik sitesi Hulu’da Cadılar Bayramı için hazırlanan ve açıkça LGBT teması işlenen bir kısa film çalışmasına sponsor olmuştur. Prenses elbiseli küçük bir erkek çocuğu ile cadı kostümü giyen bakıcısının yer aldığı filmde LGBT’nin non-binary kavramı bir çocuk üzerinden temsil edilmektedir. Non-binary, iki cinsiyeti de reddeden, iki cinsiyetten birinde hissetmediğini ifade edenlerin kullandığı bir kavramdır. Söz konusu filmde, kız kıyafetleri giyen ve oyuncak bebeklerle oynayan bir erkek çocuğunun diğer çocuklardan gelen sorulara karşı bakıcısı tarafından korunması ele alınmaktadır. 

Nonbinary
Twix'in sponsor olduğu reklam filminde nonbinary olarak yansıtılan çocuk.

Filmin ilk sahnelerinde, prenses elbisesiyle dışarıda top oynayan çocuğa mahalledeki kız çocukları gelir ve "Neden böyle giyindin? Henüz Cadılar Bayramı değil" diyerek şaşırır; çocuksa onlara cevap vermez ve koşarak eve girer. Bir diğer sahnede ise arabanın içindeyken bakıcısı çocuğa kemerinin bağlı olup olmadığını sorar. Çocuk ise "Hâlâ prenses elbisemi giyiyorum" şeklinde bir yanıt verir. Bunun üzerine bakıcısı çocuğun elbiseyi giymek isteyip istemediğini sorar. Çocuk evet anlamında başını sallar ve bakıcı "Tamam" diyerek bu durumu destekler. Bu sahneler, iki cinsiyeti reddeden çocukların var olduğuna ve bu tip çocuklara saygı gösterilmesi gerektiğine dair mesajları ön plana çıkarmaktadır. 

LGBT
Twix'in sponsor olduğu reklam filmi LGBT ideolojisini destekleyen mesajlara vermektedir.

Sonraki sahnede çocuk parkta top oynarken yaşça büyük bir erkek çocuğu neden prenses elbisesi giydiğini sorar. Küçük çocuk "Böyle giyinmek beni iyi hissettiriyor" diye cevap verir. Büyük çocuk, kendisinin ve bakıcısının tuhaf göründüğünü söylerken küçük çocuk "Hayır, biz sadece farklıyız" diye cevap verir. Bunun üzerine büyük çocuk “Erkekler elbise giymez” şeklinde cevap verir. 

LGBT
Reklam filmi, LGBT üyelerine karşı saygı ve kabulün gerekirse şiddet kullanılarak elde edileceği mesajını vermektedir.

Bu sözden sonra gelen final sahnesinde cadı kostümü giyen bakıcının sihir kullanarak büyük çocuğu havaya uçurduğu bir görüntü sunulmaktadır. Bu haliyle film, non-binary olduğunu iddia eden çocuklara karşı saygı ve kabulün gerekirse şiddet kullanılarak elde edileceği mesajını içeren bir çalışma olarak yayınlanmıştır. Twix çikolatasının sponsorluğunda üretilen filmin içeriğinde ise Twix markasına ait herhangi bir ürün bulunmamaktadır. Hulu platformunda yayınlanmaya devam eden filmin yalnızca açılış ve kapanış sahnelerinde markanın görselleri ve Cadılar Bayramı dilekleri yer almaktadır.