Tiger & Bunny - Kaplan ve Tavşan | Anime

İçeriğinde açık ve gizli olarak LGBT’li karakterlere yer veren anime, eşcinsellik temasını işleyen yapımlar arasında yerini alıyor.
Tiger & Bunny - Kaplan ve Tavşan | Anime

 

2011 yapımı olan anime, birlikte çalışmak üzere görevlendirilen iki süper kahramanı konu alır. Ana karakterler Barnaby ve Kotetsu arasında arkadaşlıktan öte bir etkileşim olsa da resmi olarak eşcinsel olduklarına dair bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak serinin bazı kısımlarında bu şekilde yorumlanabilecek imâlı bir anlatım yer alır. Serinin yazarları da karakterlerin cinsel meyillerini yoruma açık bırakmışlardır. İzleyicilerin bu iki adamın ilişkilerini platonik veya romantik olarak yorumlamakta özgür oldukları söylerler. Ana karakterler üzerinde böylesine temel bir konuda soru işareti bırakılmış olması dikkat çekicidir.

Bunlar haricinde dizide açıkça LGBT temsiliyeti yapan Nathan Seymour adında bir karakter de vardır. Pembe saçları, belirgin makyajı ve feminen giyimiyle ön plana çıkan bu adam, hareket ve tavırlarıyla oldukça kadınsı bir hava verir.

Nathan gösterişli giyinmeyi sever ve diğer erkek kahramanlarla flörtöz bir şekilde yaklaşır. Onlara sık sık "Geri döndüğünde sana kocaman bir öpücük vereceğim" gibi tekliflerde bulunur. Nathan’ın bir bölümde Kotetsu ile flört etmeye çalıştığı da görülür. Üstelik Nathan Kotetsu’ya yanında uyumasını teklif eder, ancak Kotetsu onun kolunu yastık olarak kullanmaktan boynunun tutulacağını söyleyerek teklifi geri çevirir. Nathan'ın dizi boyunca Barnaby ve Rock Bison isimli diğer erkek karakterlere de benzer şeyler yaptığını görüyoruz. Barnaby'e “yakışıklı” şeklinde seslenirken, Rock Bison'a uygunsuz bir şekilde dokunduğuna şahit oluyoruz. 

Normalde tiz bir sesle konuşan Nathan, öfkelendiğinde daha erkeksi bir tonda konuşmaya başlar. 

Seride kendini "kızlardan biri" olarak gören bu karakter, başka bir zamanda da hem erkek hem de kadın olduğunu öne sürer. Bu yönüyle Nathan, non-binary yani her iki cinsiyeti de reddeden bir profil sergiler. Dizinin yazarları da Nathan'ın transseksüel ya da agender yani cinsiyeti olmayan biri olduğunu öne süren yorumlar yapmıştır. 

Genel itibariyle Tiger and Bunny, içeriğinde açık ve gizli olarak LGBT’li karakterlere yer vererek eşcinsellik temasını işleyen yapımlar arasında yerini almıştır.