Stokke ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Anne ve bebek ürünleriyle tanınan Stokke markası, cinsiyetsizlik teması üzerinden queer ideolojiyi telkin eden sosyal medya paylaşımlarıyla LGBT aktivizmine destek verdiğini göstermiştir.
Stokke ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları


Anne ve bebek ürünleri konusunda tanınan bir marka olan Stokke firması, bebek arabaları, taşıma ekipmanları, yataklar, mobilyalar ve çocuk sandalyeleri gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Merkezi Norveç’te bulunan firma, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyet göstermektedir.

Ancak firma, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile LGBT aktivizmine destek veren markalar arasında yerini almıştır. Stokke’nin resmi Instagram sayfasından paylaştığı bir içerikte, bir annenin çocuğuyla “cinsiyet kalıplarını” nasıl kırdığı ele alınmaktadır. Videonun başlığı ise oldukça dikkat çekicidir: "Kalıpları yıkmak: Çünkü çocukluk bir tuval olmalı, bir plan değil." Gönderide kullanılan hashtag'ler arasında ise "cinsiyeti yeniden tanımlayın" ve "cinsiyet kalıplarını yıkın" ifadelerine yer verilmiştir. Söz konusu videoda, bir annenin cinsiyetsizlik teması üzerinden queer ideolojinin argümanlarını işlediği görülmektedir. LGBT hareketinin temelinde yer alan queer ideoloji ise cinsel sınırsızlık fikrini savunan, cinsiyet konusunda belli bir kalıba girmeyi reddeden ve bunun toplumsal düzeyde kabul görmesi için uğraşan bir ideolojidir. 

LGBT
Stokke'nin sosyal medyada paylaştığı videoda erkek çocuğunun kız çocuklarına ait kıyafet reyonunda pembe bir giysi seçtiği görülüyor.

Erkek çocuğunun kadınlara özgü tutum ve davranışlar sergilediği görüntüler eşliğinde konuşma yapan anne, cinsiyet kalıplarını yıkmak gerektiğini vurguluyor. “Çocuğum oje sürmeyi seviyor ve oyuncak bebeklerle oynuyor. Yaratıcı bir çocuk ve kendine güveniyor çünkü cinsiyet kalıplarına hapsolmadan kendini ifade etmesine izin veriyoruz," diyen kadın, diğer ebeveynleri de cinsiyetsiz oyuncaklar almaya ve LGBT temalı mesajlar içeren kitaplar okuyarak "cinsiyet kalıplarına” meydan okumaya davet ediyor. Videoda erkek çocuğunun annesine oje sürdüğü, çay partisi verdiği ve kız çocuklarına ait kıyafet reyonu önünde pembe bir giysi seçtiği görülüyor. 

Cinsiyet kalıpları
Söz konusu videoda erkek çocuğunun oje sürdüğü görülüyor.

Cinsiyet kalıplarını yıkmak temalı paylaşım nedeniyle sosyal medya kullanıcılarından tepki alan firma, bir açıklama yaparak söz konusu paylaşımı savunmuştur. Ebeveynleri nefret suçu işlemekle itham eden firma, müşterilerinin boykot ve takipten çıkma kararlarına karşı son derece umursamaz bir tavır sergilemiştir. Geçtiğimiz yıllarda ise Stokke, gökkuşağı renklerinde bir bebek arabası güneşliği üreterek piyasaya sunmuştur.

LGBT
Stokke LGBT topluluğunun simgesi olan gökkuşağı renklerinde bir bebek arabası güneşliği üreterek topluluğa destek verdiğini göstermiştir.