Sentorların Dünyası - Centaurworld

Netflix'in çocuk kategorisinde yayınlanmaya devam eden seri, eşcinsel imalar barındırıyor.
Sentorların Dünyası - Centaurworld

 

2021 yapımı Sentorların Dünyası animasyon serisi, kazara sihirli bir dünyaya geçiş yapan bir savaş atının maceralarını konu ediniyor. Dizi, Netflix’in çocuk kategorisinde yayınlanıyor. İçeriğine bakacak olduğumuzda ise LGBT öğelerinin sıkça kullanıldığını görüyoruz.

Örneğin Zulius isimli zebra, hareket ve tavırları itibariyle gey imajı sergileyen bir karakter. Oldukça kaslı bir vücudu olan Zulius bu yönüyle erkeksi görünüyor. Ancak çok geçmeden beden dili, giyim ve konuşma tarzıyla feminen bir imaja sahip olduğunu fark ediyoruz.

Dizinin orijinal versiyonunda gey bir adam tarafından seslendirilmesi de bizlere karakterin cinsel meyli ile ilgili önemli bir ipucu veriyor; zira çizgi film ve animasyonların orijinal versiyonlarında eşcinsel karakterler için yine eşcinsel seslendirme sanatçılarının kullanılması oldukça yaygın olan bir uygulama. 

Serinin ilerleyen bölümlerinde, Zulius adlı karakterin Muhteşemdib isimli bir erkek kaplan ile yakınlaşmalarına da açıkça yer veriliyor. Bu kaplanla eskiden bir ilişki içinde oldukları ima ediliyor. İkilinin birbirlerine olan tavırları ise oldukça flörtöz. 

Bu yönüyle bakıldığında Sentorların Dünyası serisinin eşcinsel karakterler nedeniyle LGBT öğelerine sahip bir yapım olduğunu söylemek mümkün. Seri bu haliyle Netflix’te yayınlanmaya devam ediyor.