Scooby-Doo

Warner Bros. yapımı Scooby Doo filminin yönetmeni, filmde yer alan Velma karakterinin eşcinsel olduğunu açıkladı.
Scooby-Doo

 

1969 yılında yayınlanmaya başlayan Warner Bros. yapımı Scooby-Doo çizgi dizisinin yeni filminde Velma Dinkley karakterinin cinselliği hakkında yeni bir bilgi verildi.

2020'de yönetmen James Gunn, Scooby-Doo filminin senaryosunda Velma karakterini "açıkça eşcinsel" yapmaya çalıştığını söyledi.

"2001'de Velma, ilk senaryomda açıkça eşcinseldi. (2002'deki "Scooby-Doo" için) Ama stüdyo bu işi sulandırdı ve belirsiz hale geldi, sonrasında hiçbir şey olmadı ve sonunda Velma’nın bir erkek arkadaşı oldu (devam filmi)."

Eşcinsel
Scooby Doo filminin yönetmeni James Gunn, Velma karakterini eşcinsel yapmayı amaçlıyordu.

Gunn, hem 2001 filmini hem de Linda Cardellini'nin Velma olarak rol aldığı 2004 devam filmini yazdı. Devam filminde, aktör Seth Green, Velma'nın erkek arkadaşını canlandırdı ve filmde onun eşcinsel olduğunu ima edecek hiçbir şey bulunmuyordu.

2001 Scooby Doo filminde Velma karakterinin bir erkek arkadaşı vardı. 

"Scooby Doo Gizem Avcıları (Scooby-Doo! Mystery Incorporated)" dizisinin süpervizör yapımcısı Tony Cervone, Instagram'da LGBT bayrağının renklerinin kullanıldığı bir fotoğrafta Velma ve Marcie karakteri hakkında bir paylaşımda bulundu.

“Marcie ve Velma - Gizem Avcıları. Elbette Velma Dinkley'nin her versiyonunu temsil etmiyorum, ancak bunu temsil eden kilit kişilerden biriyim. On yıl önce niyetimizi olabildiğince açık bir şekilde ortaya koyduk. Hayranlarımızın çoğu bunu anladı. Anlamayanlara daha yakından bakmalarını öneririm. Burada yeni bir haber yok.”

LGBT
Scooby Doo Gizem Avcıları dizisinin süpervizör yapımcısı, LGBT sembollerine yer verdiği Instagram paylaşımıyla Velma'nın eşcinsel olduğuna işaret etti.

Ayrıca Cervone, Velma'nın biseksüel değil lezbiyen olmasının amaçlandığını söyledi. Cervone Instagram sayfasına şunları yazdı: "Velma'nın Shaggy ile çıkarken karakterinin biraz dışında davranmasını planlamıştık çünkü bu ilişki onun için yanlıştı ve nedeniyle ilgili dile getirilmemiş zorlukları vardı."

Serinin yeni animasyon filmi "Şeker mi Şaka mı Scooby-Doo! (Trick or Treat Scooby-Doo!)"da, Velma'nın kostüm tasarımcısı Coco Diablo'yı görünce aşık olduğu bir sahneye yer veriliyor ve bu durum, LGBT destekçilerinin Velma’nın eşcinsel olduğu hakkındaki uzun süredir devam eden şüphelerini doğruluyor.

Şeker mi Şaka mı Scooby-Doo! filmindeki o sahne:

LGBT
Şeker mi Şaka mı Scooby-Doo! filminde Velma'nın aşık olduğu kostüm tasarımcısı Coco Diablo. 
LGBT
Şeker mi Şaka mı Scooby-Doo! filminde Velma'nın Coco Diablo'ya aşık olduğu sahne. 

Kaynaklar

https://edition.cnn.com/2020/07/15/entertainment/james-gunn-scooby-doo-velma-gay-trnd/index.html

https://www.instagram.com/p/CCAB5kPDDqG/