Rocko’nun Modern Yaşamı: Değişime Karşı

LGBT temasını merkeze alan yapım, transseksüelliği kabul eden mutlu bir aile tablosu sergiliyor.
Rocko’nun Modern Yaşamı: Değişime Karşı

 

Bir Netflix animasyon filmi olan Rocko’nun Modern Yaşamı: Değişime Karşı, içeriğinde yer alan LGBT karakteriyle dikkat çeken bir yapım. Konusu itibariyle 90’lı yılların çizgi film kahramanı Rocko’nun 20 yıl sonra günümüz dünyasına gelişi işleniyor. 

Ancak bu yeni versiyonda, hem konu hem karakter itibariyle ciddi farklılıklar yapıldığını gözlemliyoruz. 

Filmde Ralph isimli bir erkek çocuğunun babasıyla yaşadığı sorunlara yer veriliyor. İlerleyen bölümlerde bu çocuğun trans olduğunu ve ismini Rachel olarak değiştirdiğini görüyoruz. 

Bu olayın işlendiği sahnede karakter “Ben artık değiştim. Artık Ralph değilim, Rachel’ım” diyerek cinsiyet değiştirdiğini açıkça ifade ediyor. Karşısındaki diğer karakterler ise haberi mutlulukla karşılıyor. 

Trans karakter, babasıyla karşılaştığı sahnede ise  “Ben oğlun değilim. Ben senin kızınım. Ve artık mutluyum” şeklinde bir ifade kullanıyor. Önce bu durumu reddeden baba, filmin sonunda oğlunu trans olarak kabul ediyor. Böylelikle transseksüelliği kabul eden mutlu bir aile tablosu sergileniyor.

Film bu yönleriyle açıkça LGBT temasını merkeze alan bir yapımdır. Bir trans karakterin ailesiyle yaşadığı süreci ele alan filmin Netflix’te önce +7, sonra +13 ve nihayetinde +18 izleyici kitlesine yönelik olarak yayınlandığını da belirtmiş olalım.