Ridley Jones: Müzenin Koruyucusu

Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış olan çizgi filmin yapımcısı, LGBT topluluğuna yönelik desteğini çizgi filmde de sergiliyor.
Ridley Jones: Müzenin Koruyucusu

 

"Ridley Jones: Müzenin Koruyucusu" (Ridley Jones: The Protector of the Museum), Netflix'in orijinal bir çocuk animasyon dizisidir. Dizi, genç bir kız olan Ridley'in, müze koleksiyonunda bulunan canlı sergi nesnelerini koruma görevini üstlenmesini konu alır. Ridley, gizemli ve büyülü bir dünyada müze nesneleriyle iletişim kurabilir ve onları koruyarak sergilenmeye değer hikayelerini keşfeder.

Dizi, okul öncesi çocuklara yönelik olarak tasarlanmıştır ancak birçok LGBT temasını içerir. Örneğin, her macerada Ridley'e yardım eden genç inek olan Fred'in cinsiyeti tam olarak belirtilmez.

Dizinin yapımcısı Chris Nee için bu hikaye çok kişiseldir. "Fred karakterini yaratırken trans, akışkan cinsiyetli ve nonbinary topluluğunun doğrudan tehdit altında olduğu bir dönemden geçtiğinin farkındaydım, tıpkı benim de 1988'de eşcinsel olduğumu açıkladığım dönemdeki gibi" diyor.

İkinci bölümde, İsmet adlı bir Mısır prensesinin iki erkek ebeveyni olduğu ortaya çıkıyor. Bu ebeveynler, kendilerini İsmet'in 'babaları' olarak tanımlıyor.

Okul öncesi çocuklar için hazırlanmış olan bu çizgi film, başlangıçta Netflix tarafından +13 yaş sınırı ile yayınlanmışsa da, daha sonra +18 yaş sınırı ile yetişkin kategorisine çekilmiştir.