Powerpuff Girls

Çizgi dizi tarihinin ilk drag karakterine yer veren animasyon dizisi, açıkça bir queer temsiliyeti taşıyor.
Powerpuff Girls

 

Çocukların severek izlediği Cartoon Network yapımı Powerpuff Girls serisi, üç kız kardeşin maceralarını konu alan bir çizgi film serisidir. Ancak bu seri içeriğinde yer alan karakterler itibariyle LGBT temasını işleyen yapımlar arasında gösterilmektedir.

LGBT temsiliyeti noktasında en göze çarpan karakter Him isimli şeytani karakterdir. Kendisi dizinin kötü karakterlerinden biridir ve ekranda sıkça görülmektedir. Görünüş itibariyle iki cinsiyetin de giyim tarzına sahip olan karakterin ismi ise İngilizcede erkek zamirini ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Bu açıdan Him oldukça kafa karıştırıcı bir imaja sahiptir. 

Yer aldığı sahnelerde ruh haline bağlı olarak sadece birkaç saniye içinde kadınsı ve cıvıl cıvıl bir tavırdan erkeksi ve öfkeli bir hale dönüşmesi de onun en göze çarpan özelliğidir. Bu yönüyle Him karakterinin akışkan cinsiyete sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bir iddiaya göre Him karakteri çizgi dizi tarihinin ilk drag karakteri olarak tasvir edilmiştir. 

Karakterin kadın ve erkek formları arasında bu kadar kolay ve sık değişim yaşaması, sesini istediği cinsiyete göre değiştirebilmesi ve kendini bu haliyle sevmesi onun aynı zamanda açıkça bir queer temsiliyeti taşıdığının göstergesidir. Bu noktada belirtmek gerekir ki queer ideolojisi de cinsel sınırsızlık ve nötr olma fikrini savunan, cinsiyet konusunda belli bir kalıba girmeyi reddeden ve bunun toplumsal düzeyde var olması için uğraşan bir LGBT ideolojisidir. 

Serinin ana karakterlerini inceleyecek olduğumuzda ise annesiz ve babasız olarak laboratuvar ortamında dünyaya gelen süper güçlere sahip üç kız çocuğu görmekteyiz. Üçünün de kendine göre keskin karakteristik özellikleri mevcut. Pembe kıyafeti ve uzun turuncu saçlarıyla Blossom, aklı başında ve anaç bir kız çocuğu rolünde. Mavi kıyafetli Bubbles, çocuksu ve saf bir mizaca sahip. Yeşil kıyafetler içindeki Buttercup ise son derece sinirli ve kavgacı yapısı ile maskülen bir profil sergiliyor. 

Her ne kadar bir kız çocuğu olarak lanse edilse de Buttercup’ın erkeksi tutumu dizinin göze çarpan parçalarından biri. Kendisinin bir bölümde prens sanılarak yetişkin bir kadın tarafından öpüldüğü de görülüyor. 

İlgili bölümde Buttercup’ın bir kadın tarafından öpüldükten sonra verdiği tepki ve mutluluk hali ise hayli ilginç. Bu açıdan bakıldığında, çocuklar için hazırlanan bu kadar ünlü bir yapımda Him karakteri ve kız kıza öpüşme sahneleri üzerinden LGBT teması işlendiğini söylemek mümkündür.