Peter Pan & Wendy

Orijinal filmin canlı aksiyon uyarlaması, transseksüellik çağrışımı ile masum olmayan mesajlar veriyor.
Peter Pan & Wendy

 

Peter Pan & Wendy, Disney'in 1953 animasyon filmi Peter Pan'ın canlı aksiyon uyarlaması olarak 2023 yılında yayınlanmıştır. 

Orijinal filmde sadece erkek çocuklardan oluşan Lost Boys adlı bir grup çocuğun arasına, filmin yeni versiyonunda kız çocukların da eklenmiş olduğu görülür. Wendy bu durumu sorgularken ikiz olduğu anlaşılan kız çocukları, 'Ne olmuş?' şeklinde bir tepki verirler.

Lost Boys'un aslında kimler olduğu ise JM Barrie'nin 1904 tarihli oyununda "hemşire diğer tarafa baktığında bebek arabalarından düşen ve yedi gün içinde evlatlık alınmazlarsa, çok uzaklara, Yoklar Diyarı'na gönderilen erkek çocuklar" olarak açıklanır.

Orijinal filmde Peter, bu grupta neden hiç kız çocuğunun olmadığını daha sonra açıklarken kız çocuklarının bebek arabalarından düşemeyecek kadar akıllı olduklarını söyler. Ancak serinin son filminde, kendini erkeklerden oluşan bir gruba ait olarak tanımlayan kız çocuklarının Lost Boys grubunda olması çok da masum olmayan bir mesaj vermekte ve transseksüellik çağrışımında bulunmaktadır.