Paradise Kiss - Cennet Öpücüğü | Anime & Manga

Paradise Kiss, LGBT temalarını açıkça işlemekten çekinmiyor.
Paradise Kiss - Cennet Öpücüğü | Anime & Manga

 

Paradise Kiss ("Cennet Öpücüğü"), Ai Yazawa tarafından yazılan bir manga serisi. 2005 yılında televizyona uyarlaması yapılan anime dizisi iki LGBT karakterini bünyesinde barındırıyor.

Dizide öne çıkan iki LGBT karakterinden biri George Koizumi. Kendisi biseksüel yani hem karşı cinse hem kendi cinsine ilgi duyuyor. George bu halini hem erkeklere hem de kadınlara ilgi duyan bir "fırsat eşitliği aşığı" olarak tanımlıyor. 

Isabella Yamamoto ise George’un çocukluk arkadaşı ve bir kadın ismine sahip olmasına rağmen esas cinsiyeti erkek. Filmde görünüşü ve sesi itibariyle tamamen kadın görünümünde olan Isabella, Paradise Kiss'in transseksüel karakteri. Sakin, olgun ve sabırlı kişiliğiyle seyircinin gözünde iyi bir portre çizmeye çalışan trans karakter, dizide arkadaşlarına karşı da bir koruyucu öğüt verici bir anne rolüne bürünmüş durumda. 

Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve küçük yaşlardan itibaren elbise giymeyi seven Isabella’ya bu konuda en büyük destek ise biseksüel arkadaşı George’dan geliyor. 

Yukarıdaki görselde elbise tasarlamayı seven George’un Isabella’ya kendi tasarımı olan bir kız elbisesi getirdiğini görüyoruz. O zamanlar bir erkek çocuğu olan Isabella arkadaşının desteğiyle elbiseyi giyiyor ve değişim başlıyor. 

Bu iki karakterin biseksüel ve trans olma hikayeleri çocukluklarına dayandırılıyor. Böylece eşcinselliğin doğuştan geldiği iddiası vurgulanmış oluyor. Filmde Isabella’nın karakteri ve transseksüel olma hikayesi özendirici bir şekilde işleniyor. Daha sonraki bölümlerde Isabella isimli trans karakterin arkadaşı George’a karşılıksız hisler beslediği sahnelerle karşılaşıyoruz. Bu açıdan bakıldığında Paradise Kiss’in LGBT temalarını açıkça işleyen bir anime türü olduğunu söyleyebiliriz.