Out

Film, izleyicilerine eşcinsel ilişki konusunda toplumdan beklenen “ideal” yaklaşımı benimsetmeyi hedefliyor.
Out

 

Disney’in yayınladığı içeriklerde eşcinsel öğelere yer verdiğini biliyoruz. Şirketin hikayelerinde bu öğeleri sıkça kullandığı gibi doğrudan eşcinselliği odak noktasına taşıyan çalışmaları da mevcut. 

2020 yılında Pixar ve Disney tarafından yayınlanan “Out” isimli kısa animasyon filmi de bunlardan biri. Film, aileye açılma sürecini bir eşcinselin gözünden izleyiciye aktarmaya çalışıyor.

“Gerçek hikayeye dayanmaktadır” vurgusuyla başlayan filmin açılış sahnesinde gökkuşağı ile karşılaşıyoruz.

Filmin başkarakteri Greg ve sözde eşcinsel partneri Manuel evlerinden taşınmak üzere olan bir çifti canlandırıyor. 

Başlangıçta mutlu bir ilişkiye sahip gibi gösterilen bu iki adamın arası başkarakter Greg’in ailesi ansızın çıkagelince bozuluyor. 

İlişkisini açıklamakta isteksiz olan Greg durumu saklamak için büyük çaba harcıyor. Ailesinin sandığı gibi bir tepki göstermeyeceğini fark ettiğinde ise ilişkisini açıklıyor. 

Bu noktadan sonra Manuel de filme yeniden dahil oluyor. 

Beraber kahve hazırladıkları bölümde ise iki erkeğin öpüşme sahnesine yer veriliyor.

Başta sessiz, asık yüzlü ve soğuk halleriyle dikkat çeken baba, oğlunun durumunu çabucak kabulleniyor. Sözde partner Manuel’e sıkıca sarılarak onu aileye dahil ettiğini gösteriyor. Burada bir kız çocuğunun erkek arkadaşını babasıyla tanıştırdığı o meşhur anın eşcinsel karakterlere uyarlandığını görüyoruz.

Bu sahnelerde anne babanın çocuklarına gösterdiği anlayış ve destek temasının daha görünür hale geldiğini söylemek mümkün. Seyirciye bir klasik haline gelen mutlu aile tablosu gösterilmeye çalışılıyor. Filmin son karesinde ise yine bir gökkuşağıyla karşılaşıyoruz. Hikaye gökkuşağı ile başlayıp yine gökkuşağı ile sona eriyor.

Amerikalı eşcinsel politikacı Harvey Milk’in doğum gününe özel olarak tüm platformlarda ücretsiz de yayınlanan Out filmi, izleyiciye eşcinsel ilişki konusunda toplumdan beklenen “ideal” yaklaşımın da bir örneğini sunmaya çalışıyor.